• Założenia projektu


          • Erasmus+

            Mobilność kadry edukacji szkolnej

            Odważni nauczyciele zmieniają świat (Brave teachers change the world)

            2020-1-PL01-KA101-078217


            Projekt ,,Odważni nauczyciele zmieniają świat" jest szansą dla pedagogów, w tym kadry zarządzającej, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie na wykreowanie szkoły na miarę XXI wieku. Kadra pedagogiczna zdecydowała się na przystąpienie do programu ERASMUS+, ponieważ zlokalizowana jest w małej miejscowości gminnej w północno-wschodniej Polsce, gdzie brakuje możliwości, a szczególnie impulsów do rozwoju zawodowego i interpersonalnego, podnoszenia kwalifikacji, poszerzania horyzontów oraz doskonalenia warsztatu pracy. Udział w projekcie umożliwi nauczycielom doskonalenie posiadanych umiejętności, wprowadzi w świat innowacyjnych metod nauczania, jak również wpłynie na podniesienie jakości pracy szkoły, jako placówki oświatowej oraz na nadanie jej europejskiego wymiaru. Dodatkowa zaletą przystąpienia do programu będzie możliwość obserwowania przez uczniów postawy nauczycieli, jako świadomych swojej tożsamości Europejczyków, korzystających z dobrodziejstw oferowanych przez instytucje Unii Europejskiej.

            Głównymi celami projektu, które szkoła pragnie osiągnąć w wyniku jego realizacji są: - kształtowanie zmysłu inicjatywy i przedsiębiorczości, - podniesienie umiejętności językowych nauczycieli, - poprawienie jakości zarzadzania szkołą, - promowanie otwartości, tolerancji i poszanowania różnorodności, - wprowadzenie przez kadrę pedagogiczną innowacyjnych metod nauczania, - wykorzystanie nowatorskich narzędzi i technik w nauczaniu i współpracy transgranicznej. W projekcie bierze udział 17 nauczycieli, w tym dyrektor i wicedyrektor. Założone cele będą realizowane za pomocą następujących działań: - udział w szkoleniach metodycznych i językowych połączonych z zastosowaniem nowych narzędzi w nauczaniu, tj. technologii informacyjno-komunikacyjnych i narzędzi on-line; - wymiana dobrych praktyk z nauczycielami innych szkół europejskich, - nawiązanie kontaktów i współpracy z zagranicznymi szkołami podstawowymi w celu wymiany pomysłów, doświadczeń i materiałów dydaktycznych oraz organizacji przyszłej wymiany dzieci i młodzieży, - zdobycie wiedzy i umiejętności oraz rozpowszechniania wiedzy dotyczącej korzyści płynących z udziału w projekcie. Nauczyciele uczestniczący w projekcie będą aktywnie angażowali się w rozwój placówki i wpłyną na podniesienie jakości pracy szkoły oraz rozpowszechnią idee udziału w podobnych projektach lokalnie, w regionie, na terenie kraju oraz na arenie międzynarodowej. Po zakończonych mobilnościach zagranicznych nauczyciele podziela się zdobytą wiedzą i umiejętnościami zarówno ze społecznością szkolna: uczniami i nauczycielami, jak i ze społecznością lokalną przy różnych okazjach, m.in. podczas zajęć dydaktycznych, na spotkaniach z rodzicami, zebraniach Rady Pedagogicznej, w zespołach przedmiotowych, w trakcie spotkań indywidualnych z nauczycielami oraz przy wykorzystaniu źródeł internetowych.

            Głównym rezultatem projektu będzie poprawa jakości pracy szkoły osiągnięta w drodze podniesienia kwalifikacji metodycznych i językowych wszystkich uczestników projektu, zwłaszcza w zakresie metod nauczania z wykorzystaniem TIK, motywujących i angażujących uczniów. Dyrektor szkoły i koordynator projektu w jednej osobie udoskonali swoje umiejętności planowania i zarządzania projektem, jak również wzmocni swoje kompetencje interpersonalne. Udział w projekcie przyniesie szkole długoterminowe korzyści, które dotyczyć będzie całej Rady Pedagogicznej, nie tylko samych bezpośrednich uczestników projektu. Będzie to: - profesjonalizację kadry, której zależy na rozwoju, efektywnym doskonaleniu i nawiązaniu współpracy z instytucjami zagranicznymi, - podniesienie kompetencji językowych i interpersonalnych uczestników projektu oraz innych członków kadry nauczycielskiej szkoły, - wzbogacenie warsztatu pracy o nowe metody nauczania, pobudzające motywację wewnętrzną i angażujące ucznia do nauki materiały dydaktyczne, - poszerzenie i poprawa oferty edukacyjnej, wdrożenie poznanych dobrych praktyk oraz innowacji, co wpłynie na uzyskanie przez uczniów szkoły kompetencji kluczowych i pogłębienie ich poczucia tożsamości europejskiej, a także zwiększy atrakcyjność szkoły w oczach społeczności szkolnej, - kontakty z zagranicznymi szkołami, potencjalnymi partnerami do współpracy międzynarodowej sprawią, że naszej placówce szkolnej zostanie nadany wymiar europejski poprzez promowanie jej na arenie międzynarodowej.