• ·         Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. W ramach programu nasza szkoła zakupiła między innymi drukarkę 3D, aparat cyfrowy, roboty, sprzęt nagłaśniający i wyposażenie pracowni krawieckiej. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań.

         

         

      • Laboratoria przyszłości na doradztwie zawodowym

      • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach z doradztwa zawodowego. Realizując założenia programowe odwiedziliśmy nasze pracownie – techniczną i krawiecką. Korzystając i zapoznając się ze sprzętem tam dostępnym uczniowie przyswajali możliwości związane z odpowiednimi zawodami.

        Pracownie zostały wyposażone dzięki udziałowi w programie -  Laboratorium Przyszłości

      • Mikołajkowy zawrót głowy – Projektowana Okazja Edukacyjna

      • Mikołajkowy zawrót głowy – Projektowana Okazja Edukacyjna

        Podczas prowadzenia różnego rodzaju warsztatów, projektów oraz zajęć interdyscyplinarnych wykorzystujemy narzędzia zakupione do szkoły w ramach programu Laboratorium Przyszłości.

        Uczniowie pod okiem opiekunów używając odpowiedniego sprzętu i pomocy  zbudowali niezwykłą Szopkę Bożonarodzeniową, która zachwycała całą naszą społeczność.

      • ,,Uszyj'' swojej kreatywności, bo przecież małe cosie rodzą się w głowie.”

      • Warsztaty krawieckie klasy I „B”

              Kolorowe tkaniny i dzianiny, guziki, koronki i nici w połączeniu z wyobraźnią dają nieograniczone możliwości kreowania. W poniedziałek 22 maja klasa I „b” wraz z Panią Pauliną Szwejser i Panią Asią Buziuk ( nasze kochane  mamy ) spędziliśmy cudowny dzień w szkolnej pracowni krawieckiej. Wyobraźnia młodych projektantek i projektantów była nieograniczona 😊 ( może jednak była troszeczkę ograniczona przez wychowawczynię 😊😊😊). Dzieci uczyły się odrysowywać od szablonów, wycinać materiał nożyczkami i szyć na maszynie. Nauka szycia pomaga rozwijać zdolności motoryczne np. praca dłońmi, aby odpowiednio utrzymać materiał, czy też precyzyjne posługiwać się nożyczkami. Szycie również pobudza wyobraźnię – prawidłowe łączenie elementów wykroju, zmusi dziecko do skupienia się na swojej pracy i przemyślenia kolejnych wykonywanych kroków.

          Uszyliśmy cudowne prace na wyjątkową okazję. Zapraszam do obejrzenia naszej fotorelacji.

                                                                                         Wychowawczyni Alicja Urynowicz

        #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

        • Wykorzystanie drukarki 3D

        • W ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała drukarkę 3D.

          Drukarki 3D są szczególnie popularne w określonych branżach. Wszystko ze względu na fakt, że są budżetowym sposobem na stworzenie wysokiej jakości przedmiotu w jednym egzemplarzu. Można je więc spotkać w takich branżach, jak:

          • przemysł,
          • architektura,
          • medycyna,
          •  edukacja,
          •  kultura i sztuka,
          • rozrywka.

           

          Uczniowie korzystają z niej na lekcjach informatyki, techniki i zajęć technicznych.

           Teresa Kulesza

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

        • Zajęcia muzyczne „Śpiewam i gram”

        • Zajęcia muzyczne „Śpiewam i gram” odbywają się w każdy piątek w godz. 13.05 – 13.50. Biorą w nich udział uczniowie klas IV-VIII i rozwijają swoje talenty  w takich dziedzinach sztuki jak: śpiew, gra na instrumentach czy obsługa sprzętu nagłaśniającego. Grupa od początku swego istnienia powiększa się i cały czas dochodzą nowi członkowie. Jej uczestnicy założyli zespół muzyczny i nadali mu nazwę „Muzyczne Kaczki”. W październiku zespół wystąpił na apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a w listopadzie dał koncert z okazji Dnia Niepodległości. Część sprzętu nagłaśniającego pozyskano ze środków programu Laboratorium Przyszłości.

          Marta Traczkowska

          #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

      • GUZIK Z PĘTELKĄ-  WARSZTATY TWÓRCZEGO RĘKODZIEŁA KLASY I ”b”

      • W piątek 3 marca 2023 roku w szkolnej pracowni krawieckiej uczniowie z klasy I a wraz z rodzicami uczestniczyli w zajęciach krawieckich prowadzonych pod kierunkiem Pani Alicji Urynowicz. Uczniowie z pomocą mam i nauczyciela wykonali pluszowe koty. Odrysowali od szablonów kotki i je wycieli, przyszyli maskotkom oczy z guzików, wyszyli kocie uśmiechy i wykonali wiele innych czynności. Zostało jeszcze wypchać koty 😊😊😊 ale to już następnym razem. Na pewno będziemy się jeszcze chwalić naszymi maskotkami. Emocji było co nie miara i  pracy jeszcze więcej a satysfakcja z wykonanej pracy nie do opisania.

        Alicja Urynowicz

        #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

      • Zajęcia techniczne „Warsztatownia drewna i gliny”

      • Zajęcia techniczne „Warsztatownia drewna i gliny” odbywają się w każdą środę w godz. 12.10 – 12.55 oraz  13.55 – 14.40.  

        Zajęcia dedykowane są wszystkim, chętnym uczniom  z klas IV-VIII. Mają na celu rozwinięcie kompetencji uczestników, odkrywanie ich mocnych stron i zbudowanie poczucia sprawczości i zaradności poprzez naukę technik stolarskich oraz technik tworzenia ceramiki i wyrobów z gliny. Wierzymy, że dzięki zaciekawieniu i zaangażowaniu młodego człowieka, każde podejmowane działanie, może stać się cenną nauką. Uczniowie  w ramach zajęć dokonali odnowienia  wieszaka na ubrania, wykonali półki, na których są eksponowane  prace uczniów wykonane  z gliny. Część wyposażenia pracowni stolarskiej pozyskano ze środków programu Laboratorium Przyszłości.

        #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

      • Zajęcia krawieckie w naszej szkole

      • Zajęcia krawieckie  stwarzają młodym ludziom możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Są okazją do zdobywania przez dzieci i młodzież nowych umiejętności przydatnych w życiu codziennym.  Prace krawieckie uczą kreatywności, mają duże znaczenie w kontekście kształcącym, wychowawczym i praktycznym. Doskonalą koordynację wzrokowo–ruchową, uczą precyzji manualnej, wyrabiają smak estetyczny, przyzwyczajają do wysiłku, uczą cierpliwości i wytrwałości, ale przede wszystkim zdobyte umiejętności znajdują zastosowanie w życiu.

            Podczas zajęć w pracowni krawieckiej uczestnicy poznają podstawowe ściegi szycia ręcznego oraz sposoby ich wykorzystania.  Uczą się obsługiwać maszynę do szycia i wykorzystać w praktyce możliwości tego narzędzia. Samodzielnie dobierają tkaniny, projektują i szyją drobne akcesoria, tworzą i przyszywają aplikacje. W pracowni powstały już: worki na pionki do szachów, poduszeczki do igieł, torby na zakupy oraz skarpety na prezenty. Cały czas uczniowie doskonalą swoje umiejętności w zakresie posługiwania się podstawowymi narzędziami do szycia ręcznego i maszynowego.

             Zajęcia prowadzone są w formule koła zainteresowań. Przeznaczone są dla uczniów klas 4 – 8 i odbywają się dwa razy w tygodniu po 45 minut. Maszyny i narzędzia wykorzystywane do nauki szycia zostały zakupione z Programu Laboratoria Przyszłości.

                                                                     Grażyna Ułanowicz,  Teresa Kulesza

         

        #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

         

      • DRUGA ODSŁONA WARSZTATÓW 😊KLASY 1 B GUZIK Z PĘTELKĄ - WARSZTATY TWÓRCZEGO RĘKODZIEŁA KLASY I ”b”

      • W piątek 14 kwietnia 2023 roku w szkolnej pracowni krawieckiej po raz kolejny uczniowie  klasy 1 B wraz ze swoimi najbliższymi uczestniczyli w zajęciach krawieckich. Tak, jak sport rozwija kondycję fizyczną u dziecka, tak zajęcia twórcze, takie jak: szycie, rozwijają zdolności manualne i kreatywność. Szycie to pewien rodzaj sensoplastyki, kiedy to stymulowane są zmysły (w przypadku szycia – głównie wzroku i dotyku). Dzięki tej stymulacji wspieramy proces sprawnego myślenia – wytwarzają się nowe połączenia pomiędzy układem nerwowym (neuronami), a mózgiem dziecka. Oprócz tej głównej korzyści, zajęcia z szycia mają jeszcze wiele innych zalet…są to spotkania pokoleniowe, przychodzą na nie mamusie, tatusiowie i babcie, następnym razem zapraszamy także i dziadków. Niewątpliwą korzyścią takich zajęć jest budowanie pewności siebie, dzięki satysfakcji, jaką daje samodzielnie uszyty przedmiot, taki jak np. maskotka, czy ubranie. Tym razem uczniowie razem z rodzicem czy babcią uszyli kolorowe sowy. Praca wrzała: odrysowywanie szablonów, wycinanie, doszywanie skrzydeł, szycie no i oczywiście wypychanie. Nasze wspólne warsztaty to gwarantowana świetna zabawa i radość, a człowiek szczęśliwy to człowiek zdrowy😊. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

                                                                                                                                      Alicja Urynowicz

        #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

         

      • Projektowana Okazja Edukacyjna- ,,Ekologicznie znaczy logicznie”

      • W dniach od 31.05.2023 r. do 02.06.2023 r. w naszej szkole odbyła się już trzecia Projektowana Okazja Edukacyjna pt. ,Ekologicznie znaczy logicznie ’’, podczas której przedszkolaki oraz uczniowie brali udział w warsztatach poświęconych ekologii. Pierwszego dnia podczas zaczarowania uczniowie uświadomili sobie, jak istotne jest dbanie o otaczające nas środowisko, przypomnieli sobie również, jak prawidłowo należy segregować śmieci. Ze zgromadzonych odpadów wykonali ekoludy, które zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej. Drugi dzień był dniem warsztatowym. Przedszkolaki brały udział w następujących działaniach: oczyszczalnia wody, recyclingowy tor przeszkód, ścieżka sensoryczna, alfabet pszczół. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w : spacerze ekologicznym, grupowym tworzeniu albumów liści, układaniu haseł ekologicznych (tworzenie transparentów). Klasy IV-VIII uczestniczyły w następujących warsztatach: woda czysta energia, co w trawie piszczy nad Rospudą?, doświadczenia z wody oraz  EKO-reklama. Podczas trwania Projektowanej Okazji Edukacyjnej miały miejsce aktywne przerwy podczas, których można było skorzystać z Orlika, na którym rozgrywane były mecze piłki nożnej oraz rozłożono kartony, na których młodsze dzieci malowały farbami. Trzeci, podsumowujący dzień był bardzo ważny. Cała społeczność szkolna wzięła udział w happeningu. Wszyscy przeszli ulicami Bakałarzewa na rynek skandując proekologiczne hasła z wcześniej przygotowanymi transparentami. Dzieci przez mikrofon mówiły, co należy robić, żeby jak najlepiej dbać o otaczające nas środowisko. W kapsule czasu umieszczono rady i wskazówki dla przyszłych pokoleń dotyczące dbania o naszą planetę. Kapsuła została zakopana przy naszej szkole.

        Projektowana Okazja Edukacyjna dała wszystkim możliwość nauki poprzez zabawę, ukształtowała zachowania  proekologiczne wśród uczniów oraz okazała się doskonałą szansą na integrację zespołów klasowych, jak również nauczycieli.

        Koordynatorki Projektowanej Okazji Edukacyjnej

        #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci