• Nasz wyjazd do Hiszpanii

• Algeciras

07.05.2023 – Na ten dzień długo czekaliśmy, to początek naszej kolejnej mobilności, tym razem do hiszpańskiej szkoły. Zaczyna się nasza podróż z Bakałarzewa do Algeciras.

08.05.2023

Tego dnia zaczęliśmy poznawać naszą nową rzeczywistość. Odbyło się spotkanie z nauczycielem Luisem Llaves Gonzalez,  który opowiedział nam o Algeciras, o swojej szkole, projektach europejskich i Hiszpanii. Następnie pokazaliśmy prezentację o Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie oraz wysłuchaliśmy informacji przygotowanych przez naszych nowych kolegów o  Hiszpanii o IES Garcia Lorca oraz o Hiszpańskiej kulturze, zwłaszcza o kulturze andaluzyjskiej. Kolejny krok to zwiedzanie szkoły IES Garcia Lorca oraz lekcja języka hiszpańskiego, tworzyliśmy słownik podstawowych zwrotów hiszpańskich przy wsparciu hiszpańskich uczniów Na koniec odbyły się zajęcia integrujące uczniów z Bakałarzewa z uczniami z Hiszpanii – „Turniej szachowy”

09.05.2023

Tego dnia braliśmy udział w warsztatach hiszpańskimi i portugalskimi uczniami na temat poszanowania jednostki we współczesnym świecie, efektem naszych działań było wykonanie odcisków dłoni w różnych kolorach.

Następnie mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w miejskiej grze terenowej, podczas której uczniowie hiszpańscy pokazali nam miasto. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu dokonaliśmy analizy różnorodności kulturowej Algeciras ze względu na sąsiedztwo, oraz zauważyli zalety i wady tej różnorodności.

Na zakończenie dnia odbyły się niezwykle interesujące warsztaty muzyczne „Muzyka jednoczy ludzi” z udziałem Paco de Lucia Route – hiszpańskiego gitarzysty, który zaprezentował muzykę andaluzyjską i marokańską.

10.05.2023

Kolejny dzień i kolejne wspólne przedsięwzięcie - zajęcia z uczniami hiszpańskimi i portugalskimi na temat „Szkoły moich marzeń”.

Następnie mieliśmy niecodzienną możliwość - zwiedzanie Gibraltaru, zapoznaliśmy się z różnorodnością kulturową i ekonomiczną po obu stronach granicy, doświadczyliśmy zetknięcia się z trzema religiami: chrześcijańską, żydowską i arabską.

11.05.2023

Tego dnia przygotowywaliśmy się do zwiedzania  miasta Tarifa  - pracując w parach tworzyliśmy scenariusze zwiedzania w kontekście starożytnego dziedzictwa Hiszpanii.

Następnie zwiedzaliśmy miasta - Tarifa i ruiny Baelo Claudia, podczas którego staliśmy się przewodnikami turystycznymi i opowiadaliśmy o odwiedzanych miejscach.

Na zakończenie dnia mogliśmy obserwować delfiny i wieloryby w ich naturalnym środowisku – niesamowite wrażenia, które oczywiście uwieczniliśmy przeprowadzając sesję zdjęciową.

12.05.2023

Zbliża się koniec naszego pobytu, w związku z czym odbyła się wystawa zdjęć zrobionych przez nas podczas działań w poprzednich dniach mobilności. Na koniec miały miejsce warsztaty taneczne flamenco z instruktorem i z udziałem uczniów hiszpańskich i portugalskich.

13.05.2023 r

Nadszedł czas rozstań i pożegnań i kolejna podróż, tym razem do domu z Algeciras w Hiszpanii do Bakałarzewa.