• Projektowana Okazja Edukacyjna pt. „Podróże z Panem Kleksem”

• Projektowana Okazja Edukacyjna pt. „Podróże z Panem Kleksem”, którą przygotowaliśmy dla naszych uczniów była szansą zaprezentowania innej edukacji – pełnej wyobraźni, radości i uśmiechu.

To trwające trzy dni wydarzenie zorganizowaliśmy w najlepszym możliwym momencie, czyli w chwili powrotu wszystkich uczniów do nauki w trybie stacjonarnym w dniach 31 maja, 01 i 02 czerwca, po ponad ośmiu miesiącach nauki zdalnej i izolacji. W poniedziałkowy poranek uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, aby odbyć rozmowy w kręgu. Po spotkaniu dowiedzieli się, że na sali gimnastycznej odbędzie się apel (domyślali się, że związany z wystawieniem ocen końcoworocznych). Kiedy wszyscy uczniowie udali się na miejsce, rzeczywiście powitał ich pan Mirosław Surmacz – wicedyrektor i podał informacje na temat funkcjonowania szkoły po lockdownie. Ale…..!? po chwili pani Małgosia Pietrewicz pojawiła się na scenie przebrana za małą dziewczynkę i zaczęła śpiewać „Witajcie w naszej bajce”, a do sali zaczęli wbiegać nauczyciele poprzebierani za dzieci i bajkowe postaci. W oczach uczniów było widać ogromne zdziwienie i zaskoczenie, a okrzyki radości wypełniły salę gimnastyczną. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy do sali wszedł Pan Kleks i zarządził nowy plan dnia. Przypomniał działanie kleksografii i zaprosił wszystkich uczniów do odbycia w jego Akademii niezapomnianych pełnych przygód podróży!. I popłynęliśmy – kiedy wszyscy przeszli przez zaczarowane drzwi, szkoła na trzy dni została zaczarowana i stała się bajkowym światem. Dzieciaki tworzyły wyposażenie niezbędne do odbycia podróży, odgadywały hasło i wykonywały zadania będące przepustką do wysp i krain, po których miały podróżować. Następnie po relaksie na trawie i aktywnościach na świeżym powietrzu, przeniosły się do świata różnorodnych odkryć.

W oddziałach przedszkolnych w ramach odbywających się warsztatów, dzieci poszukiwały przygód na „Wyspie Wygibasów”, „Wyspie Radości”, „Wyspie Tan Tan”, „Wyspie Skarbów” i „Wyspie Odkrywców”. Klasy I-III odwiedziły „Wyspę Einstaina”, „Wyspę Plecionek”, „Wyspę Tańców Łamańców” i „Wyspę Song” . Klasy IV-VIII dotarły do odległych krain: „Krainy Supermocy”, „Krainy Sześcianowych Opowieści”, „Krainy Majsterklepków”, „Krainy Smaków”, „Krainy Tanecznych Kroków”, „Krainy Superkumpla”, „Krainy Włóczykijów”. Podczas całej podróż towarzyszyły klasom walizki, do których wkładali pamiątki i zdobyte doświadczenia.

W ostatnim dniu projektu wszyscy znów spotkali się na sali gimnastycznej, zaprezentowali „Kartki z podróży”, przekazali Panu Kleksowi podziękowania za zaproszenie do przeżycia wspaniałych przygód i odtańczyli wspólnie taniec radości. Kiedy Pan Kleks z żalem żegnał się ze swoimi uczniami i ogłosił zamknięcie Akademii wyjmując z kieszeni fraka magiczny klucz, cała sala zagrzmiała „NIEEEEEEEEEE!” Dla takiej chwili warto było zaproponować dzieciakom edukację z wyobraźnią.

Marta Traczkowska

Drodzy Nauczyciele dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, ogromny wkład pracy, pomysłowość, odwagę w przełamywaniu barier i wyjścia poza utarte schematy.

Link do filmu z Projektowanej Okazji Edukacyjnej