• Realizacja mobilności

Mobilność kadry edukacji szkolnej

Odważni nauczyciele zmieniają świat (Brave teachers change the world)

2020-1-PL01-KA101-078217

Od 01.07.2020 r. do 28.02.2022 r. nasza szkoła realizuje projekt „Odważni nauczyciele zmieniają świat” dofinansowany z Unii Europejskiej w kwocie 49 231 €. W jego ramach 17 nauczycieli wzięło udział w dwutygodniowych kursach językowych i metodycznych na Malcie, Cyprze, w Niemczech, Włoszech oraz Irlandii. Chociaż pierwotnie projekt zakładał także udział w kursach w Wielkiej Brytanii, to ograniczenia wywołane pandemią Covid-19 spowodowały, że ostatecznie nauczyciele musieli je zamienić na szkolenia na Malcie.

Udział w kursach, zakończonych szczęśliwie w sierpniu bieżącego roku, umożliwił ich uczestnikom rozwijanie kompetencji językowych (język angielski, niemiecki oraz włoski), poszerzanie swego warsztatu pracy poprzez wykorzystywanie nowych form i metod kształcenia, które poznali w trakcie mobilności. Dzięki uczestnictwu w kursach w kilku krajach europejskich, nauczyciele mieli możliwość poznania różnych systemów edukacyjnych i porównania ich z systemem w Polsce. Dwa tygodnie spędzone z innymi kursantami z różnych krajów stały się wspaniałą okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów, a także poszerzenia wiedzy na temat pomysłów i sposobów na skuteczne pozyskiwanie unijnych funduszy przeznaczonych na włączanie nauczycieli i uczniów naszej szkoły w wymiar edukacji europejskiej.

Projekt ten jest pierwszym międzynarodowym projektem realizowanym przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie na tak dużą skalę. Bezpośrednio zaangażował aż 17 nauczycieli, czyli prawie połowę całej kadry naszej szkoły. Pośrednio dotyczy zaś całej szkolnej społeczności, gdyż nauczyciele biorący udział w mobilnościach dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami, które zdobyli podczas kursów z pozostałymi nauczycielami naszej szkoły oraz wykorzystują w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej na lekcjach z uczniami. Udział w mobilnościach zagranicznych części kadry nauczycielskiej w ramach tego projektu został również przedstawiony przez dyrekcję rodzicom na spotkaniu z przedstawicielami Rady Rodziców w listopadzie tego roku. Projekt ten stał się impulsem do podjęcia kolejnych kroków zmierzających do międzynarodowych działań wprowadzających naszą szkołę na ścieżkę edukacji europejskiej.

Kazimierz Leończuk