• „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.

Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

Teresa Kulesza

• Rekolekcje adwentowe

• W dniu 12.12.2023 r. o godz.11.00, w kościele pw. świętego Jakuba Apostoła w Bakałarzewie  odbędą się rekolekcje adwentowe dla uczniów klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie.

• XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

• 17 listopada 2023 r. nasza szkoła uczestniczyła w akcji XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie klas Va i Vb utworzyli komisje egzaminacyjne, wobec których uczniowie rozwiązywali (ustnie lub pisemnie) po 5 przykładów tabliczki mnożenia. Uczeń, która w tym dniu zdał egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskał tytuł: Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie bardzo dobrze się bawili. Jak się okazuje matematyka nie jest taka straszna.

Koordynator akcji: Anna Traczkowska

• Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych

• 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia w związku z tym  świętem do grupy 3-latków oraz 4-latków z wizytą przybyła Pani Beata Niedźwiecka z Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Pani Beata przedstawiła dzieciom bajkę o ,,Misiu i Kotku” za pomocą teatrzyku Kamishibai. Przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie zasady zdrowego odżywiania oraz szkodliwości częstego używania komputera czy telefonu komórkowego. Podczas spotkania odbyły się konkurencje oraz misiowe zgadywanki. Dzieci otrzymały pamiątkowe odznaki oraz dyplomy a na koniec zatańczyły taniec ze swoim ulubionym pluszakiem. Był to niezapomniany dzień dla naszych dzielnych przedszkolaków.

Karolina Barszczewska

Ewelina Dąbrowska

Małgorzata Pietrewicz

• Wycieczka do Centrum Nauki Sowa oraz kina Cinema City

• Uczniowie klasy I a i I b odwiedzili Centrum „Sowa „w Suwałkach. Dzieci  między innymi bawiły  się światłem, kroczącą sprężyną, obrotowymi lustrami, barwami, symetrią, ćwiczyły pamięć, rysowały w odbiciu lustrzanym. Dużym powodzeniem cieszył się kinetyczny piasek. Można było wszystkiego dotknąć, sprawdzić i przetestować. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „ Latające konstrukcje”, gdzie próbowali swoich sił w konstruowaniu latających machin .Po dwóch godzinach pełnych wrażeń wybrali się do kina na film „ O psie, który jeździł koleją. Film bardzo spodobał się uczniom.

Milena Milewska, Wiesława Kowalczuk-Kochanowska

• Znicz - Pamięci

• Listopadowa Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu w ostatnich dniach października zorganizowało zbiórkę zniczy. Podczas akcji wolontariusze uporządkowali zaniedbane i zapomniane groby na cmentarzu oraz zapalili przyniesione przez siebie znicze. Odwiedzili także groby żołnierzy, oddając hołd tym, którzy poświęcili swoje życie za wolność naszego kraju. Tam również zapalili znicze.

Akcja ,,Znicz Pamięci’’ to doskonały przykład, jak młodzi ludzie mogą aktywnie kształtować postawę patriotyczną i pielęgnować pamięć o tych, którzy odeszli.

• Wycieczka do „SOWA” w Suwałkach

• 8 listopada klasy drugie pojechały na wycieczkę do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności -SOWA w Suwałkach. Celem wyjazdu było pobudzenie wśród dzieci kreatywności, popularyzowanie nauki, rozwijanie poczucia sprawczości oraz wspieranie indywidualnych i niekonwencjonalnych stylów uczenia się poprzez doświadczenie. Na miejscu dzieci z dużym zaciekawieniem obejrzały i odkrywały eksponaty z Centrum Nauki Kopernik. W „Majsterni” miały okazję stworzyć z prostych, dostępnych materiałów kreatywne prace – obiekty latające. Przekonały się, że nauka może być przyjemnością i można śmiało odkrywać ją poprzez zabawę. To był zdecydowanie udany dzień.

Wychowawczynie A. Staszewska, A. Urynowicz

• Dzień Zadań Interdyscyplinarnych

• 25 października 2023r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Dzień Zadań Interdyscyplinarnych. Zadania  rozwiązywane przez uczniów były ukierunkowane na rozwiązanie problemu osadzonego w realnym świecie, co wymaga wiedzy i umiejętności z kilku dyscyplin. Celem było wypracowanie możliwych rozwiązań tego problemu przy wykorzystaniu wiedzy z różnych przedmiotów.  Każdy uczeń wziął udział w trzech z sześciu warsztatów:

- Współczesne mini igrzyska

- Ortografia na sportowo

- Stworki, potworki

- Rynek jabłek

- Bryły obrotowe

- Halloween

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie warsztatami. Zgodnie stwierdzili, że bardzo im się taka forma pracy podoba. Z niecierpliwością czekają na kolejne takie zajęcia.