W ramach programu „Poznaj Podlasie” 28 maja 2024r .Uczniowie kl. IV i VI udali się na wycieczkę autokarową po Podlasiu. Mieliśmy okazję poznać region, jako obszar, na którym ścierają się wpływy rożnych kultur i tradycji: katolickiej, muzułmańskiej, prawosławnej i żydowskiej.
Pierwszym punktem naszej wycieczki była maleńka wieś – Bohoniki w okolicy Sokółki, która położona jest na Szlaku Tatarskim. Wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia drewnianego meczetu z przełomu XVIII i XIX wieku, a następnie udaliśmy się na muzułmański cmentarz (Mizar). Do dziś zachowały się tutaj tradycyjne obrzędy, zwłaszcza w okresie świąt muzułmańskich.
Po wyjeździe z Bohonik udaliśmy się w kierunku Białegostoku. Tam wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Wojska Polskiego. Dowiedzieliśmy się, co w nosił żołnierz w kieszeniach i do czego dana rzecz służyła, jak wyglądało umundurowanie i wyposażenie. Na koniec mieliśmy możliwość wybicia swoich inicjałów na nieśmiertelniku. Wszyscy świetnie sobie z tym poradzili.
Następnie pieszo udaliśmy się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Podczas wizyty zobaczyliśmy ekspozycje dotyczące historii medycyny i farmacji. Mieliśmy możliwość zajrzenia do dawnej apteki, szpitala polowego, gabinetu okulistycznego, anatomicznego oraz rentgenowskiego. Wizytę zakończyliśmy spacerem po ogrodzie Branickich.
Ostatnim punktem wycieczki był Tykocin – miasteczko położone w dolinie Narwi. Wizytę rozpoczęliśmy od zjedzenia obiadu, a następnie udaliśmy się z przewodniczką zwiedzić odbudowany zamek w Tykocinie, który powstał na bazie drewnianej warowni w 1433 r. W połowie XVI wieku król Zygmunt II August bardzo upodobał sobie twierdzę tykocińską i rozbudował zamek o arsenał konny, skarbiec i bibliotekę, tworząc tym samym z zamku rezydencję królewską. Historia twierdzy była dość burzliwa i spowodowała, że zamek był kilkakrotnie niszczony. Podejmowano kilka prób rekonstrukcji budowli (pierwsza próba w 1965 r.). W chwili obecnej zamek znajduje się w rękach prywatnych i jest sukcesywnie poddawany renowacji. Ciekawostką jest fakt, że zamek przez prawie rok był miejscem spoczynku zmarłego króla Zygmunta Augusta. Przewodnik opowiedział nam także, w jaki sposób w historii zamku zapisali się Janusz Radziwiłł, Stefan Czarnecki, Jan Klemens Branicki czy August II Mocny. Ekspozycje zamkowe może nie są jeszcze zbyt bogate, jednak jest wśród nich kilka rzeczy wartych zwrócenia uwagi, np. zabytkowy piękny piec kaflowy, zachowane oryginalne cegły zamku. Ciekawym zabytkiem, który udało nam się również zwiedzić w Tykocinie była Wielka Synagoga, wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642 r. Budynek oddaje klimat świątyni żydowskich. Wnętrze przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na zdobnictwo ścian. Widnieją na nich bowiem ogromne XIX – wieczne tablice z napisami w języku hebrajskim i aramejskim. Są to cytaty biblijne i teksty modlitw. Główna sala modlitewna ma wysokość 9 metrów. W jej centralnym punkcie znajduje się birma – miejsce w kształcie kwadratu z filarami, balustradą i baldachimem. Birma jest swego rodzaju amboną, z której odczytywana jest Tora. Na wschodniej ścianie sali mieści się szafa ołtarzowa, która przechowuje zwoje Tory. Przykrywa ją bogato tkany, nowy, czerwony parochet–zasłona.
Nasz wycieczka na Podlasie okazała się strzałem w dziesiątkę! Dopisała nam zarówno pogoda, jak i humory wszystkich uczestników. Względów dla których warto odwiedzić Podlasie, można by znaleźć wiele. Jedno jest pewne – kto raz tam zawitał, będzie wracał chociażby do wrażeń i wspomnień z tego regionu.
Justyna Sidor, Mariusz Omilian