• Zajęcia krawieckie w naszej szkole

          • Zajęcia krawieckie  stwarzają młodym ludziom możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Są okazją do zdobywania przez dzieci i młodzież nowych umiejętności przydatnych w życiu codziennym.  Prace krawieckie uczą kreatywności, mają duże znaczenie w kontekście kształcącym, wychowawczym i praktycznym. Doskonalą koordynację wzrokowo–ruchową, uczą precyzji manualnej, wyrabiają smak estetyczny, przyzwyczajają do wysiłku, uczą cierpliwości i wytrwałości, ale przede wszystkim zdobyte umiejętności znajdują zastosowanie w życiu.

                Podczas zajęć w pracowni krawieckiej uczestnicy poznają podstawowe ściegi szycia ręcznego oraz sposoby ich wykorzystania.  Uczą się obsługiwać maszynę do szycia i wykorzystać w praktyce możliwości tego narzędzia. Samodzielnie dobierają tkaniny, projektują i szyją drobne akcesoria, tworzą i przyszywają aplikacje. W pracowni powstały już: worki na pionki do szachów, poduszeczki do igieł, torby na zakupy oraz skarpety na prezenty. Cały czas uczniowie doskonalą swoje umiejętności w zakresie posługiwania się podstawowymi narzędziami do szycia ręcznego i maszynowego.

                 Zajęcia prowadzone są w formule koła zainteresowań. Przeznaczone są dla uczniów klas 4 – 8 i odbywają się dwa razy w tygodniu po 45 minut. Maszyny i narzędzia wykorzystywane do nauki szycia zostały zakupione z Programu Laboratoria Przyszłości.

                                                                         Grażyna Ułanowicz,  Teresa Kulesza

          • Zajęcia muzyczne „Śpiewam i gram”

          • Zajęcia muzyczne „Śpiewam i gram” odbywają się w każdy piątek w godz. 13.05 – 13.50. Biorą w nich udział uczniowie klas IV-VIII i rozwijają swoje talenty  w takich dziedzinach sztuki jak: śpiew, gra na instrumentach czy obsługa sprzętu nagłaśniającego. Grupa od początku swego istnienia powiększa się i cały czas dochodzą nowi członkowie. Jej uczestnicy założyli zespół muzyczny i nadali mu nazwę „Muzyczne Kaczki”. W październiku zespół wystąpił na apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a w listopadzie dał koncert z okazji Dnia Niepodległości. Część sprzętu nagłaśniającego pozyskano ze środków programu Laboratorium Przyszłości.

            Marta Traczkowska

            #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          • 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

          • 10 listopada 2022 roku Uczniowie i Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie zorganizowali apel przy nowo wybudowanym maszcie flagowym, usytuowanym przy drodze wojewódzkiej w Bakałarzewie (obok Borawskich). Wspólnie odśpiewano hymn państwowy oraz inne pieśni patriotyczne. Deklamowano też wiersze. W uroczystości uczestniczyli także: wójt Tomasz Naruszewicz, wicedyrektor SP Mirosław Surmacz, ks. ppor. Wojciech Pojawa, wikary bakałarzewski oraz Jarosław Chlebus, przedsiębiorca, który zagospodarował tutejszy teren. Środki finansowe na budowę masztu pochodzą od Rządu RP. Uczczono w ten sposób 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął władzę wojskową w Polsce i ten moment przyjmuje się jako Dzień Niepodległości Polski. Warto w tym miejscu wspomnieć także bakałarzewskich Żołnierzy walczących w 1920 roku czy w II wojnie światowej.

            UG Bakałarzewo

          • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          • 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tej uroczystości przygotowanej przez uczniów klas II przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Na zakończenie uroczystości szkolny chór odśpiewał utwór "Piechota".

            M. Czapla i A. Ślimkowska

          • XVII MIĘDZYGMINNY KONKURS WOKALNO-RECYTATORSKI

          •   W dniu 05.11.2022 r. w GOK-u w Raczkach odbył się XVII MIĘDZYGMINNY KONKURS WOKALNO-RECYTATORSKI Tobie Ojczyzno. Szkołę w Bakałarzewie reprezentowały dwie uczennice z klasy IV b- Aleksandra Pietrewicz z piosenką "Piosenka małego patrioty" oraz Adżelika Sokołowska z piosenką "Piechota". W kategorii PIEŚŃ klas IV- VI Ola zajęła II miejsce. Życzymy dalszych sukcesów. Dziękuję Pani Małgorzacie Pietrewicz za współpracę i opiekę nad uczennicami w czasie konkursu.

            Krystyna Żukowska

          • Laboratoria Przyszłości

          • Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

            W ramach programu nasza szkoła zakupiła między innymi drukarkę 3D, aparat cyfrowy, roboty, sprzęt nagłaśniający i wyposażenie pracowni krawieckiej.

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych i  kół zainteresowań.

            Teresa Kulesza

             

          • X Powiatowy Konkurs Recytatorski – „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny”

          •    Dziesiąta edycja powiatowego konkursu recytatorskiego już za nami. Do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bakałarzewie przybyli uczniowie z Raczek, Nowej Wsi oraz Słobódki i Bakałarzewa, wraz z nauczycielami. Gościem honorowym był Pan Artur Łuniewski – Wicestarosta Suwalski. Wszystkich zebranych powitał Pan Mirosław Surmacz – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie.

            Prezentacje recytatorów oceniała komisja:

            1. Pani Maria Kołodziejska – Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – przewodnicząca komisji,
            2. Pani Barbara Cieśluk – Inspektor do spraw kultury w Starostwie Powiatowym w Suwałkach,
            3. Pani Beata Niedźwiecka z Biblioteki Pedagogicznej w Suwałkach,
            4. Pani Paulina Naruszewicz – logopeda, polonista z Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji w Olecku  

             Wyniki:

            Kategoria: klasy V-VI

            1. Miejsce - Igor Kościński  (SP w Raczkach)
            2. Miejsce ex aequo - Julia Olszewska  (SP  w  Raczkach) i Gabriela Romanowska  (SP w Bakałarzewie)
            3. Miejsce ex aequo -  Julia Kurzyna  (SP w Raczkach) i Anna Szymańska  (SP w Bakałarzewie)

            Wyróżnienie - Amelia Burba  (SP w Nowej Wsi) oraz Krzysztof Kruszko  (SP Bakałarzewo)

            Kategoria: klasy VII-VIII

            1. Miejsce - Katarzyna Szlaszyńska – (SP Słobódka)
            2. Miejsce ex aequo -  Michalina Sawicka ( SP w Bakałarzewie) oraz Wiktoria Sidor  (SP Raczki)
            3. Miejsce ex aequo - Agnieszka Dąbrowska  i Zuzanna Paciorko  (SP w Raczkach)

            Wyróżnienie - Zuzanna Dźwilewska (SP Bakałarzewo)

             

               Organizatorami i sponsorami konkursu są: Szkoła Podstawowa w Bakałarzewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Bakałarzewie oraz Starostwo Powiatowe w Suwałkach. Impreza objęta jest Honorowym Patronatem Starosty Suwalskiego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na następną edycję.

             

                      Koordynator – Grażyna Ułanowicz