• Pasztet z żabich udek z sękaczem – francuska przygoda w Bakałarzewie

          • Pasztet z żabich udek z sękaczem – francuska przygoda w Bakałarzewie

            17 grudnia o 6.00 pożegnaliśmy się z grupą 19 uczniów z College Le Vallon w Autun we Francji i ich opiekunami. Nie zabrakło wzruszeń i łez, ponieważ podczas tygodniowego pobytu u rodzin swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie uczestnicy projektu Erasmus+ Pen Pals zdążyli się zaprzyjaźnić i zżyć na tyle, że trudno było się rozstać.

            Wszystko zaczęło się około roku temu, kiedy to na międzynarodowej platformie współpracy szkół eTweening Emmanuelle Nossereau, koordynatorka projektów Erasmus z Autun poszukiwała szkoły w Polsce, która zgodziłaby się wejść z ich szkołą w projekt, a jednym z jego elementów miała być wizyta francuskich uczniów w polskiej szkole. Do odważnych świat należy, więc zaprosiliśmy ich do siebie. Projekt zakładał, że francuscy uczniowie będą mieszkali u rodzin swoich rówieśników i wspólnie z nimi poznają kulturę, obyczaje, okolicę i szkołę, do której uczęszczają ich polscy koledzy i koleżanki. Naszym francuskim partnerom bardzo zależało, żeby ich pobyt w północno-wschodniej Polsce odbył się w grudniu, kiedy u nas jest zima, śnieg i mróz. W niedzielę, 11 grudnia wyruszyliśmy więc autokarem na spotkanie z naszymi gośćmi do Warszawy, oni lecieli do Polski samolotem. Na lotnisku czekała na nich miła niespodzianka, gdyż  nasi uczniowie, którzy zaprosili ich do swoich domów, przybyli by się przywitać i zabrać do  siebie. W poniedziałek wszyscy przyszli do szkoły i zaczęli dzień od poznawania polskiej kuchni i wzięli udział w warsztatach kulinarnych „Dzień Pierogów”.

            Chcieliśmy pokazać naszym gościom okolice w jakich żyjemy, miejsca, które warto odwiedzić. Zorganizowaliśmy trzy dni ciekawych podróży.

            Pierwszy z nich to nasza wspaniała Suwalszczyzna osnuta zimową aurą. Wigry, Sejny i Puńsk urzekły wszystkich. Duże wrażenie na naszych gościach zrobił Trójstyk granic: Polski, Litwy i Rosji.

            Kolejny dzień to szersze spojrzenie na nasze tereny. Pojechaliśmy w okolice Białegostoku. Odwiedziliśmy meczet w Kruszynianach oraz Supraśl. Pokazaliśmy naszym kolegom niezwykły Pałac Branickich w Białymstoku. Na koniec zabraliśmy ich do synagogi w Tykocinie. Wszyscy byli zachwyceni tymi niezwykłym miejscami.

            Ostatniego dnia wyruszyliśmy na Litwę. Wilno, to niezwykłe miasto, które bardzo nas urzekło. Podobnie zwiedzanie Trok, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Przepiękne widoki i niesamowity zimowy klimat spotęgowały nasze wrażenia i odbiór miejsc, które zobaczyliśmy.

            W piątek wróciliśmy do szkoły, gdzie francuscy uczniowie wypiekali sękacz i dzielili się wrażeniami z pobytu. Opiekunowie z Francji przygotowali degustację francuskich rarytasów: pasztetu z żabich udek i ze ślimaków, past rybnych, cukierków anyżowych …. , na którą przybył również wójt gminy Bakałarzewo Tomasz Naruszewicz. Zaskoczył naszych gości upominkami – przekazał im czapki z herbem Bakałarzewa, za które złożyli serdeczne podziękowania.

            Francuska przygoda dobiegła końca, a dla nas przyniosła nowe doświadczenie. Była to wielka lekcja odwagi, otwartości, życzliwości i przełamywania barier zarówno kulturowych jak i językowych. Rodzinom goszczącym obiecujemy, że będziemy rozwijać współpracę międzynarodową, gdyż spotkała się ona z Państwa dużym uznaniem.

             

            Marta Traczkowska

          • Życzenia

          • Zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia, sukcesów i wszelkiej pomyślności w Nowym 2023 Roku, Życzy Dyrekcja oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie.  

          • Zajęcia techniczne „Warsztatownia drewna i gliny”

          • Zajęcia techniczne „Warsztatownia drewna i gliny” odbywają się w każdą środę w godz. 12.10 – 12.55 oraz  13.55 – 14.40.  

            Zajęcia dedykowane są wszystkim, chętnym uczniom  z klas IV-VIII. Mają na celu rozwinięcie kompetencji uczestników, odkrywanie ich mocnych stron i zbudowanie poczucia sprawczości i zaradności poprzez naukę technik stolarskich oraz technik tworzenia ceramiki i wyrobów z gliny. Wierzymy, że dzięki zaciekawieniu i zaangażowaniu młodego człowieka, każde podejmowane działanie, może stać się cenną nauką. Uczniowie  w ramach zajęć dokonali odnowienia  wieszaka na ubrania, wykonali półki, na których są eksponowane  prace uczniów wykonane  z gliny. Część wyposażenia pracowni stolarskiej pozyskano ze środków programu Laboratorium Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Dzień 25 listopada na długo zostanie w pamięci grupy 3-latków. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna uroczystość – Pasowanie na przedszkolaka.  Od tego dnia stali się oficjalnie przedszkolakami.

            Ceremonia rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej. Były wierszyki, piosenki i tańce. Rodzice oraz dyrekcja nagrodziła małych artystów gromkimi brawami. Po części artystycznej nadszedł długo wyczekiwany moment pasowania. Pan Dyrektor Kazimierz Leończuk za pomocą dotknięcia "magicznym ołówkiem" każdego dziecka pasował go na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wszyscy otrzymali dyplomy, które wręczył Wicedyrektor Mirosław Surmacz oraz pamiątkowe medale. Po uroczystości i pamiątkowych zdjęciach wszyscy udali się na słodki poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców.

            Karolina Barszczewska

          • ,,Palić, nie palić-oto jest pytanie?”

          • Dnia 30.11.2022 r. przedszkolaki z oddziałów: 3-latków, 4-latków, 5-latków oraz oddziałów 0 a i 0 b uczestniczyły w pogadance dotyczącej szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych, oraz pochodzenia różnego rodzaju dymów. Dzieciaki brały też udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. ,,Palić, nie palić- oto jest pytanie?” w związku z tym wykonały techniką dowolną plakaty zniechęcające  do palenia wyrobów tytoniowych. Prace były pomysłowe i przyniosły dzieciom wiele radości. Uczniowie z grupy 0 a oraz 0 b udały się wraz z wychowawczyniami na ulice Bakałarzewa i zachęcały mieszkańców do zaprzestania palenia papierosów, przedstawiły też krótki okrzyk propagujący zdrowy styl życia. Spotkanie z dziećmi wywołało pozytywne emocje wśród mieszkańców naszej gminy. Dzięki Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bakałarzewie każda grupa otrzymała nagrody rzeczowe za co bardzo dziękujemy.

            Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

          • Andrzejki w kl. I-III

          • Andrzejki w kl. I-III

            Dnia 24 listopada 2022 r. w naszej szkole w klasach I- III odbyła się zabawa andrzejkowa. Na początku imprezy uczniowie zapoznali się ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi. Następnie wszyscy brali udział w różnorakich wróżbach. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości. Nie zabrakło również zabawy tanecznej, przy znanych dzieciom utworach muzycznych. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa!

            Wychowawczynie kl. I-III

          • Andrzejki grup przedszkolnych (3 latki, 4 latki, 5 latki)

          • W dniu 28.11.2022r. dzieci z grup przedszkolnych miały zorganizowaną zabawę andrzejkową. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy i słodkiego poczęstunku. Wiele radości sprawiły dzieciom tańce przy znanych piosenkach.  Na koniec przedszkolaki przygotowały pokaz swoich andrzejkowych strojów. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów znanych bajek. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości dzieciom, a to było głównym celem zabawy andrzejkowej.

            K. Skarżyńska, M. Milewska, K. Barszczewska

          • Działania projektowe w ramach grantu mPotęga „Tajemniczy świat brył”

          • W ramach grantu Programu mPotęga „Tajemniczy świat brył” organizowanym przez Fundację mBanku z chętnych uczniów klas 7-8 utworzył się 16 osobowy zespół projektowy. Zespół wraz z liderem spotykał się raz w tygodniu, powtarzał wiedzę na temat brył, pracował nad planszami dotyczącymi: graniastosłupów, ostrosłupów i brył obrotowych. Powstała prezentacja na temat brył i film o bryłach obrotowych. Na sobotnich spotkaniach zespół wybierał aktywności i pomoce do zajęć dla młodszych klas.

            W ramach dalszej pracy nad projektem zakupiliśmy zaplanowane pomoce dydaktyczne: Bryły Montessori, Budujemy szkielety brył, Bryły szkieletowe z siatkami magnetycznymi, przyrząd do demonstracji powstawania brył obrotowych.

            Zespół projektowy po usystematyzowaniu wiedzy rozpoczął prowadzenie lekcji o bryłach w klasach młodszych. Zadaniem zespołu projektowego jest przeprowadzić lekcje we wszystkich klasach 1-6 naszej szkoły. Lekcje „Tajemniczy świat brył” to cztery stacje: bryły obrotowe, ubieramy bryły, budujemy szkielety, rozpoznajemy bryły. Uczniowie na lekcjach o bryłach
            podzieleni na grupy po kolei zaliczają kolejne stacje, stacje obsługują uczniowie z zespołu projektowego, nad całą lekcją czuwa lider zespołu. Praktyczne lekcje o bryłach na pomocach uczą wyobraźni przestrzennej nawet najmłodszych.

            „Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”.

            Koordynator: Anna Traczkowska