• List z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

          • Udostępniamy list nadesłany z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

            Szanowni Państwo,

            dziękujemy za udział Państwa szkoły podstawowej w edukacyjnym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązane działania edukacyjne.

            Mając na uwadze, iż dla jak najskuteczniejszej realizacji programu i osiągania jego celów ważne jest zaangażowanie zarówno szkół, w których jest on realizowany, jak również wsparcie rodzin dzieci w nim uczestniczących, przekazujemy Państwu do wykorzystania propozycję informacji – listu Państwa szkoły skierowanego do rodziców i opiekunów dzieci uczestniczących w programie. W związku z trwającym pierwszym semestrem roku szkolnego 2021/2022 realizacji programu w przygotowanym liście przypominamy rodzicom o zasadach i celach programu, w którym uczestniczą ich dzieci oraz o jego ważnych aspektach, na które powinni zwrócić uwagę. Zachęcamy również do kontynuowania aktywności związanych ze zdrową dietą oraz aktywnym stylem życia w domu rodzinnym.

            Jednocześnie przypominamy, że w ramach realizacji działań edukacyjnych w Programie dla szkół szkoły mogą korzystać z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej Programu dla szkół https://www.programdlaszkol.org/program/broszury-i-poradniki, takich jak:

            1) pakiet materiałów edukacyjnych obejmujący:

            · cztery filmy edukacyjne oparte na warsztatach kulinarnych,

            · broszurę dla dzieci,

            · poradnik dla rodziców,

            · poradnik dla nauczycieli,

            2) zestaw scenariuszy zajęć edukacyjnych wraz z materiałami pomocniczymi, w tym 2 filmy edukacyjne. 

            Z poważaniem

            Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

             

          • Ślubowania nadszedł czas, będzie uczniem każdy z nas.

          • 15 października 2021 r. odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas pierwszych. W związku z tym wydarzeniem, uczniów klas pierwszych czekał egzamin, podczas którego musieli dowieść, że są gotowi do wstąpienia w szeregi naszej szkoły. Wszyscy egzamin zdali śpiewająco. Symbolicznego pasowania dokonał pan dyrektor za pomocą ołówka, a uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

            Anna Ślimkowska

          • Diecezjalny konkurs plastyczno-literacki

          • W dniu 13.10.2021 r. został rozstrzygnięty Diecezjalny konkurs plastyczno-literacki pt. „Kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka- świadkowie umiłowania Boga, bliźniego i Ojczyzny” zorganizowany przez Parafię Katedralną Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku oraz Szkołę Podstawową nr 2 im. Danuty Siedzikówny ps. „Inki” w Ełku. Z tej okazji składamy serdeczne gratulacje Nicoli Chmielewskiej uczennicy klasy VI, która zajęła I miejsce oraz Juli Naumowicz uczennicy klasy VIIIa, która otrzymała wyróżnienie.  

            Gala konkursu odbędzie się 15.10.2021r. o godzinie 13.00 w Ełckim Centrum Kultury.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

            Ks. Wojciech Pojawa

          • Europejski Dzień Języków

          • Europejski Dzień Języków – międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy w roku 2001, obchodzone corocznie w całej Europie, w naszej szkole celebrowane było przez wszystkich – od przedszkolaków po ósmoklasistów.Nauczyciele języka angielskiego, niemieckiego oraz rosyjskiego przygotowali ciekawe pomoce dydaktyczne, dzięki którym udało się  zachęcić uczniów do pracy.

            Podczas zajęć uczniowie w grupach uczyli się współpracy i współdziałania, a zdrowa rywalizacja wpłynęła na nich niezwykle motywującą. Uczniowie rozmawiali o językach, które znają i których chcieliby się nauczyć. Na zajęciach w grupach przedszkolnych, uczniowie poznali flagi wybranych państw oraz charakterystyczne dla nich elementy krajobrazu tj. Francja oraz Wieża Eiffla, Stany Zjednoczone oraz Statua Wolności. Śpiewaliśmy również piosenki w języku angielskim. W klasach 1-3 uczniowie mieli okazję dopasować flagi naszych sąsiadów do nazw krajów oraz zagrać w memory kartami przedstawiającymi specjały kuchni zagranicznych. W klasach czwartych został zorganizowany konkurs na literowanie Spelling Bee, który cieszy się co roku ogromną popularnością. Uczniowie klasy Vb poznali wersję słowa CZEŚĆ w 46 językach, wysłuchali również popularnych anglojęzycznych hitów muzycznych w kilku różnych językach. Następnie przystąpili do wykonywania zadań interaktywnych, wśród których zmierzyli się z quizami oraz escape roomem, gdzie mieli do wykonania 4 misje, na koniec których udało im się uratować Królową Elżbietę z rąk porywaczy.

            Klasa 6 wykazała się sporą kreatywnością prezentując prace plastyczne na korytarzu szkoły.

            Na lekcjach języka niemieckiego klasa 8a wzięła udział w turnieju wiedzy ogólnej o krajach niemieckojęzycznych ,, Du bist  dran! Wer ist am besten?’’.  Klasa 7 sprawdzała również swoją wiedzę na temat krajów DACHL: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Księstwa Lichtenstein. Uczniowie poznali ciekawostki z zakresu geografii, historii i kultury tych krajów.

            Na lekcjach języka rosyjskiego uczniowie klasy 8b wykonali plakaty językowe. Poprzez zabawę nauczyli się  kilkanaście słów z języka rosyjskiego, angielskiego i francuskiego.

            Szczególnym uznaniem wśród uczniów cieszył się ,, Outdoor Scavenger Hunt’’- gra, której uczestnicy mieli za zadanie uzbierać zestaw różnych przedmiotów spisanych na liście dostarczonej przez nauczyciela , sfotografować je i opisać zdjęcia. Uczniowie byli podzieleni na zespoły, dostali listę rzeczy do ,,upolowania’’ i limit czasowy na wykonanie zadania. Były to świetne zajęcia na świeżym powietrzu, wzbogacające zasób słownictwa, uczące współpracy i dające szczególnie wiele radości.

             Europejski Dzień Języków pokazał, że nauka języków jest doskonałą rozrywką, a zdobywanie wiedzy na temat kultury innych narodów jest fascynującą przygodą.

            Nauczyciele języków obcych. 

             

          • Szkolny rajd rowerowy

          • W dniu 26.09.2021 r. odbył się szkolny  rajd rowerowy. W rajdzie wzięło udział 32 uczniów z klas IV – VIII, naszej szkoły oraz 8 opiekunów. Trasa rajdu przebiegała przez piękne przyrodniczo tereny gminy Bakałarzewo. Głównym celem rajdu było promowanie wśród uczniów aktywnych sposobów wypoczynku, poznania atrakcyjnych miejsc naszej okolicy. Na zakończenie rajdu odbyło się ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

            Dziękujemy wszystkim opiekunom za poświęcony czas, za pracę włożoną w organizację rajdu.

            Wszystkim uczniom dziękujemy za uśmiech na twarzy i odpowiedzialny udział w rajdzie.

            Pomysłodawcą i współorganizatorem rajdu rowerowego była pani Sylwia Szymanowska.

            Pan Jerzy Romanowski zadbał o oprawę zdjęciowo-filmową.

            Dyrekcja

          • Wyjście integracyjne w GBP w Bakałarzewie

          • W dn. 22 09.2021 r. klasa Vb spędziła w miłej atmosferze dzień w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bakałarzewie. Najpierw pani Katarzyna Chrulska przeprowadziła lekcje biblioteczną na temat księgozbioru. uczniowie podjęli próbę katalogowania książek. Następnie zwiedzili Izbę Pamięci Regionalnej Ziemi Bakałarzewskiej, gdzie mieli możliwość zapoznania się z historią Bakałarzewa oraz zapoznali się ekspozycją przedmiotów, które przybliżyły życie i pracę miejscowej ludności w przeszłości. Integracyjną częścią wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz tańce i zabawy inicjowane przez uczniów. Składamy serdeczne podziękowania pani kierownik Renacie Naumowicz i pani Katarzynie Chrulskiej za ciepłe przyjęcie i wiedzę nam przekazaną.

             

            wychowawca-Krystyna Żukowska

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          • Jak co roku 20 września przedszkolaki mają swój dzień-Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Grupy 4-latkow i 5 -latkow z tej okazji wybrały się na wycieczkę do biblioteki. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę pt.,,Słoniątką Trąbiątką w przedszkolu ". Dzieci z  zaciekawieniem słuchały bajki, później było wspólne kolorowanie i zabawy. Najbardziej jednak wszystkim podobały się wspólne tańce do ulubionych piosenek naszych przedszkolaków. Z uśmiechem na twarzy i zadowoleniem wszyscy wróciliśmy do szkoły.             

            Małgorzata Pietrewicz, Milena Milewska

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”

          • Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
            Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.

            Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzą się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznają możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona zostanie także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

            Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.

            Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.

            Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej.
            Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.

            Dyrekcja

             

             

          • Sieć współpracy i samokształcenia logopedów

          • Po raz siódmy w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie odbyło się spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia logopedów zorganizowane we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Suwałkach oraz Szkołą Podstawową im. Lotników Polskich w Płocicznie. Panie współorganizujące spotkanie podzieliły się swoją wiedzą i zaprezentowały najciekawsze pomoce wspierające proces terapeutyczny. Pani Maria Sadowska pokazała program dr Neuronowskiego – Pomysł na bystry umysł – nowatorskie narzędzie terapeutyczne wspomagające rehabilitację dzieci i dorosłych z zaburzeniami poznawczymi w oparciu o metodę zegara neuronalnego. Pani Anna Remelska przedstawiła najnowsze trendy związane z nurtem neurologopedii klinicznej, a także odniosła się do doniesień na temat terapii miofunkcjonalnej. Pani Elżbieta Korsak pokazała pomoce wykorzystywane w pracy z małymi dziećmi w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Mieliśmy okazję także zapoznać się z narzędziami wykorzystywanymi w terapii logopedycznej przez panią Elżbietę Butkiewicz, która przywiozła ze sobą pomoce świetlne oraz układanki lewopółkulowe. W wydarzeniu wzięły udział także sąsiednie placówki: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie (p. Anna Kozłowska oraz p. Agnieszka Adamowicz), Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie (p. Agnieszka Kalinowska), a także Szkoła Podstawowa w Przerośli (p. Renata Dębowska) oraz Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach (p. Beata Zamojska). Pan Dyrektor Kazimierz Leończuk oprowadził gości po przeraranżowanej przestrzeni szkolnej: Sali polonistycznej, Warsztatowni, Sali lustrzanej, Undergroundzie, Pracowni Pieprz i wanilia, Pokoju terapeutycznym oraz Pokoju nauczycielskim. Następnie koordynator spotkania p. Paulina Naruszewicz zaprezentowała dobrą praktykę związaną z powrotem uczniów do nauki stacjonarnej po okresie nauki zdalnej – Podróże z Panem Kleksem – Projektowana Okazja Edukacyjna. Podczas panelu warsztatowego uczestnicy opracowali katalog ćwiczeń logopedycznych oraz aktywności wspierających terapię logopedyczną w poszczególnych pracowniach. Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat organizacji pracy logopedy.

            Paulina Naruszewicz

             

          • Pamiętamy 17.09.1939 r.

          • Pamiętamy!

            17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, realizując tym samym ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitarnych krajów był kolejny rozbiór Polski. 

            Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz  uczniowie kl.Va i VIIIb  uczcili pamięć poległych w walkach z okupantem hitlerowskim i sowieckim, zapalając znicz i odśpiewując hymn pod Pomnikiem Obrońców Bakałarzewa z 1939 r. Uroczystość zakończyła się minutą ciszy za tych, którzy  wzięli udział w kampanii wrześniowej.

             

            Justyna Sidor

          • Rajd rowerowy

          • Uwaga uczniowie, w dniu 26.09.2021 r.(niedziela) odbędzie się rajd rowerowy wokół jeziora Garbaś dla uczniów klas IV - VIII. Planowana trasa około 15 - 20 km. czas przejazdu około dwóch godzin. Na mecie rajdu ognisko z kiełbaskami. Startujemy z parkingu szkolnego o godz. 12.30. Zgłoszenia na udział w rajdzie kierować do wychowawców klas.

          • Wycieczka Przedszkolaków do Podlaskiej Toskanii

          • Dnia 10.09.2021 r. grupa 4- latków oraz 5-latków korzystając z pięknej pogody wybrały się na wycieczkę do Podlaskiej Toskanii w Wychodnym. Przedszkolaki aktywnie wypoczywały na łonie natury, karmiły zwierzęta: wielbłądy, lamy, alpaki, osły, daniele, kozy oraz wiele innych. Dzieciaki miały okazję zobaczyć również kangury, czarne łabędzie czy żółwie lądowe. Korzystały również z placu zabaw oraz gościnności gospodarzy. Do Bakałarzewa wszyscy wrócili zmęczeni ale z uśmiechem na twarzy. Na długo zapamiętają tak udany wyjazd.

            Milena Milewska i Małgorzata Pietrewicz

          • Narodowe czytanie w Bakałarzewie

          • 03.09.2021r. uczniowie kl. VIIIa, VIIIb oraz VII wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która została zainicjowana w 2012r. Organizatorem spotkania na  Rynku w Bakałarzewie była Gminna Biblioteka Publiczna.

            Jak co roku uczniowie odczytali wybrane fragmenty wybranego utworu z klasyki polskiej literatury- w tym roku został wybrany dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Utwór powstał w przeciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906r. Przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu na początku XX wieku.                                                     Nazwisko głównej bohaterki- Dulska na stałe zagościło w polszczyźnie- dulszczyzna, to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych.                                                                                                                   Lektura „Moralność pani Dulskiej” na pewno przyniosła wiele satysfakcji wszystkim czytelnikom. Było to kolejne udane przedsięwzięcie promujące czytelnictwo w naszej szkole oraz gminie.

            J.Sidor

          • Listy uczniów oddziałów zero w roku szkolnym 2021/22

          • Oddział 0 A - wychowawczyni pani Celina Barszczewska

            Baron Marcel

            Brodowska Lena

            Buziuk Antoni

            Chmielewska Alicja

            Drażba Filip

            Dąbrowska Natasza

            Ferenc Krzysztof

            Grabek Dominika

            Jankowski Rafał

            Jeglińska Anna

            Kapuściński Krzysztof

            Kozłowska Gabriela

            Surażyński Aleksander

            Suwalska Julia

            Szymczyk Michalina

            Traczkowska Agata

            Trocka Zuzanna

            Woronko Adrian

             

            Oddział 0 B - wychowawczyni pani Karolina Barszczewska

            Bierdzio Rafał

            Brodowska Wiktoria

            Byliński Igor

            Chalicki Alan

            Dąbrowska Dominika

            Fałtynowicz Ewa

            Górna Wiktoria

            Kaplińska Emilia

            Kozłowski Wojciech

            Krzesicki Bartosz

            Pojawa Piotr

            Przyborowski Bartosz

            Sapieszko Zuzanna

            Sejnowski Olaf

            Szwejser Maja

            Uszak Patrycja

            Wróblewski Filip

            Zaborowska Aleksandra

             

          • Listy uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2021/22

          • 1a SP - wychowawczyni pani Anna Ślimkowska

            Andruszkiewicz Nicola

            Barszczewska Aleksandra

            Bobowicz Magdalena

            Brodowska Paulina

            Dąbrowski Marcin

            Górski Wojciech

            Jankowski Natan

            Konopko Michał

            Kruszniewski Łukasz

            Moroz Maja

            Nietubyć Maciej

            Romanowski Michał

            Senda Krzysztof

            Skarżyńska Zofia

            Sobolewska Lena

            Stefański Filip

             

            1b SP - wychowawczyni pani Magdalena Czapla

            Aleksandrowicz Zuzanna

            Bilewicz Marcelina

            Brankiewicz Izabella

            Dąbrowski Dominik

            Jasionowski Piotr

            Kulik Dominik

            Laszkowski Szymon

            Omilian Aleksandra

            Remiszewski Fabian

            Skindzier Lilianna

            Skowron Alan

            Stankiewicz Monika

            Syper Zuzanna

            Szymański Adam

            Ślimkowski Bartosz

            Waszkiewicz Tymon

             

             

             

             

             

          • Spotkanie organizacyjne 3 - latków

          • Drodzy Rodzice

            Dnia 30.08.2021r. (poniedziałek) o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci grupy 3 latków z wychowawczynią grupy Panią Iwoną Bilewicz. Spotkanie odbędzie się w sali "Bakalandii" 

            Zapraszamy

          • Spotkanie organizacyjne 5 - latków

          • Drodzy Rodzice

            Dnia 30.08.2021r. (poniedziałek) o godzinie 14.30 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci grupy 5 latków z wychowawczynią grupy Panią Małgorzatą Pietrewicz. Spotkanie odbędzie się w sali numer 3.

            Zapraszamy

          • Spotkanie organizacyjne grupy 4- latków

          • Drodzy Rodzice

            Dnia 30.08.2021 r. (poniedziałek) o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci z grupy 4 latków z wychowawczynią grupy Panią Mileną Milewską. Spotkanie odbędzie się w sali nr. 4. 

            Zapraszamy 

          • Wyprawka dla 4-latków

          • Wyprawka dla 4-latków

            1. Blok rysunkowy kolorowy i biały

            2. Blok techniczny kolorowy i biały

            3. Teczka papierowa

            4 .Klej 2 szt, nożyczki

            5. Farby plakatowe, pędzle, kubek

            6 .Ryza papieru ksero

            7. Plastelina 12 kolorów

            8. Fartuszek ochronny do malowania farbami

            9 .Kolorowanka

            10. Ołówek, gumka, temperówka

            11.Bibuła 4 kolory

            12.Koperty 2 szt

            13.Kredki ołówkowe

            14.Papier kolorowy błyszczący

            15.Chusteczki higieniczne w pudełku

            16.Ręcznik papierowy

            17.Chusteczki nawilżane

            Wszystko bardzo proszę podpisać.

          • ,,Wielcy bohaterowie małych ojczyzn”

          • Uczennice klasy VI- Michalina Sawicka i  Zuzanna Dźwilewska to finalistki IX  Wojewódzkiego  Konkursu  Historyczno-Literackiego ,, By czas nie zaćmił i niepamięć”.   W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

                       Na liście katyńskiej Ofiary zbrodni katyńskiej – zamordowani w Katyniu – Wikipedia, wolna encyklopedia znalazły nazwiska: Józef Burba,  Stanisław Nocuń, Kazimierz Mikołaj Gierałtowski. To ofiary pochodzące  z okolic, w których mieszkamy. Co ich połączyło ?

            Praca nauczyciela, środowisko wiejskie, stopień oficera, obóz specjalny NKWD

            i …śmierć….strzał w tył głowy. 

                  W pracy zaprezentowały Stanisława Nocunia,  przedwojennego nauczyciela  szkoły              w Sadłowinie [w latach 1936-1939] i oficera rezerwy, którego we wrześniu 1939 roku zmobilizowano do 41 Suwalskiego Pułku Piechoty w stopniu podporucznika. Po aresztowaniu trafił wraz z innymi jeńcami wojennymi do Katynia.

                       „ Zrozumiałyśmy, że Ci, co zginęli, stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy”- napisały dziewczynki.

            Nie możemy sobie pozwolić na zapomnienie tych osób i wydarzeń.

            Wołanie do Cieni

            Cieniu,

            Przyjdź

            Odezwij się

            Natchnij.

            Cieniu,

            Byśmy mówili

            Byśmy krzyczeli

             PAMIĘTAMY

             Michalina Sawicka, Zuzanna Dźwilewska, Wołanie do Cieni

                             

             Opiekun- Celina Czarniecka