Uwaga uczniowie, w dniu 26.09.2021 r.(niedziela) odbędzie się rajd rowerowy wokół jeziora Garbaś dla uczniów klas IV - VIII. Planowana trasa około 15 - 20 km. czas przejazdu około dwóch godzin. Na mecie rajdu ognisko z kiełbaskami. Startujemy z parkingu szkolnego o godz. 12.30. Zgłoszenia na udział w rajdzie kierować do wychowawców klas.
Rajd rowerowy
Wycieczka Przedszkolaków do Podlaskiej Toskanii
Dnia 10.09.2021 r. grupa 4- latków oraz 5-latków korzystając z pięknej pogody wybrały się na wycieczkę do Podlaskiej Toskanii w Wychodnym. Przedszkolaki aktywnie wypoczywały na łonie natury, karmiły zwierzęta: wielbłądy, lamy, alpaki, osły, daniele, kozy oraz wiele innych. Dzieciaki miały okazję zobaczyć również kangury, czarne łabędzie czy żółwie lądowe. Korzystały również z placu zabaw oraz gościnności gospodarzy. Do Bakałarzewa wszyscy wrócili zmęczeni ale z uśmiechem na twarzy. Na długo zapamiętają tak udany wyjazd.
Milena Milewska i Małgorzata Pietrewicz
Narodowe czytanie w Bakałarzewie
03.09.2021r. uczniowie kl. VIIIa, VIIIb oraz VII wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która została zainicjowana w 2012r. Organizatorem spotkania na Rynku w Bakałarzewie była Gminna Biblioteka Publiczna.
Jak co roku uczniowie odczytali wybrane fragmenty wybranego utworu z klasyki polskiej literatury- w tym roku został wybrany dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Utwór powstał w przeciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906r. Przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu na początku XX wieku. Nazwisko głównej bohaterki- Dulska na stałe zagościło w polszczyźnie- dulszczyzna, to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych. Lektura „Moralność pani Dulskiej” na pewno przyniosła wiele satysfakcji wszystkim czytelnikom. Było to kolejne udane przedsięwzięcie promujące czytelnictwo w naszej szkole oraz gminie.
J.Sidor
Listy uczniów oddziałów zero w roku szkolnym 2021/22
Oddział 0 A - wychowawczyni pani Celina Barszczewska
Baron Marcel
Brodowska Lena
Buziuk Antoni
Chmielewska Alicja
Drażba Filip
Dąbrowska Natasza
Ferenc Krzysztof
Grabek Dominika
Jankowski Rafał
Jeglińska Anna
Kapuściński Krzysztof
Kozłowska Gabriela
Surażyński Aleksander
Suwalska Julia
Szymczyk Michalina
Traczkowska Agata
Trocka Zuzanna
Woronko Adrian
Oddział 0 B - wychowawczyni pani Karolina Barszczewska
Bierdzio Rafał
Brodowska Wiktoria
Byliński Igor
Chalicki Alan
Dąbrowska Dominika
Fałtynowicz Ewa
Górna Wiktoria
Kaplińska Emilia
Kozłowski Wojciech
Krzesicki Bartosz
Pojawa Piotr
Przyborowski Bartosz
Sapieszko Zuzanna
Sejnowski Olaf
Szwejser Maja
Uszak Patrycja
Wróblewski Filip
Zaborowska Aleksandra
Listy uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2021/22
1a SP - wychowawczyni pani Anna Ślimkowska
Andruszkiewicz Nicola
Barszczewska Aleksandra
Bobowicz Magdalena
Brodowska Paulina
Dąbrowski Marcin
Górski Wojciech
Jankowski Natan
Konopko Michał
Kruszniewski Łukasz
Moroz Maja
Nietubyć Maciej
Romanowski Michał
Senda Krzysztof
Skarżyńska Zofia
Sobolewska Lena
Stefański Filip
1b SP - wychowawczyni pani Magdalena Czapla
Aleksandrowicz Zuzanna
Bilewicz Marcelina
Brankiewicz Izabella
Dąbrowski Dominik
Jasionowski Piotr
Kulik Dominik
Laszkowski Szymon
Omilian Aleksandra
Remiszewski Fabian
Skindzier Lilianna
Skowron Alan
Stankiewicz Monika
Syper Zuzanna
Szymański Adam
Ślimkowski Bartosz
Waszkiewicz Tymon
Spotkanie organizacyjne 3 - latków
Drodzy Rodzice
Dnia 30.08.2021r. (poniedziałek) o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci grupy 3 latków z wychowawczynią grupy Panią Iwoną Bilewicz. Spotkanie odbędzie się w sali "Bakalandii"
Zapraszamy
Spotkanie organizacyjne 5 - latków
Drodzy Rodzice
Dnia 30.08.2021r. (poniedziałek) o godzinie 14.30 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci grupy 5 latków z wychowawczynią grupy Panią Małgorzatą Pietrewicz. Spotkanie odbędzie się w sali numer 3.
Zapraszamy
Spotkanie organizacyjne grupy 4- latków
Drodzy Rodzice
Dnia 30.08.2021 r. (poniedziałek) o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci z grupy 4 latków z wychowawczynią grupy Panią Mileną Milewską. Spotkanie odbędzie się w sali nr. 4.
Zapraszamy
Wyprawka dla 4-latków
Wyprawka dla 4-latków
1. Blok rysunkowy kolorowy i biały
2. Blok techniczny kolorowy i biały
3. Teczka papierowa
4 .Klej 2 szt, nożyczki
5. Farby plakatowe, pędzle, kubek
6 .Ryza papieru ksero
7. Plastelina 12 kolorów
8. Fartuszek ochronny do malowania farbami
9 .Kolorowanka
10. Ołówek, gumka, temperówka
11.Bibuła 4 kolory
12.Koperty 2 szt
13.Kredki ołówkowe
14.Papier kolorowy błyszczący
15.Chusteczki higieniczne w pudełku
16.Ręcznik papierowy
17.Chusteczki nawilżane
Wszystko bardzo proszę podpisać.
,,Wielcy bohaterowie małych ojczyzn”
Uczennice klasy VI- Michalina Sawicka i Zuzanna Dźwilewska to finalistki IX Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego ,, By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.
Na liście katyńskiej Ofiary zbrodni katyńskiej – zamordowani w Katyniu – Wikipedia, wolna encyklopedia znalazły nazwiska: Józef Burba, Stanisław Nocuń, Kazimierz Mikołaj Gierałtowski. To ofiary pochodzące z okolic, w których mieszkamy. Co ich połączyło ?
Praca nauczyciela, środowisko wiejskie, stopień oficera, obóz specjalny NKWD
i …śmierć….strzał w tył głowy.
W pracy zaprezentowały Stanisława Nocunia, przedwojennego nauczyciela szkoły w Sadłowinie [w latach 1936-1939] i oficera rezerwy, którego we wrześniu 1939 roku zmobilizowano do 41 Suwalskiego Pułku Piechoty w stopniu podporucznika. Po aresztowaniu trafił wraz z innymi jeńcami wojennymi do Katynia.
„ Zrozumiałyśmy, że Ci, co zginęli, stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy”- napisały dziewczynki.
Nie możemy sobie pozwolić na zapomnienie tych osób i wydarzeń.
Wołanie do Cieni
Cieniu,
Przyjdź
Odezwij się
Natchnij.
Cieniu,
Byśmy mówili
Byśmy krzyczeli
PAMIĘTAMY
Michalina Sawicka, Zuzanna Dźwilewska, Wołanie do Cieni
Opiekun- Celina Czarniecka
Szanujemy wodę
Przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie zamontowano 5 zbiorników pod rynnowych o łącznej pojemności 1200 litrów. Zbiorniki posłużą do gromadzenia wody potrzebnej do podlewania i pielęgnacji zieleni wokół szkoły w okresach suszy. Uczniowie naszej szkoły już teraz w praktyce wykorzystują wodę ze zbiorników do podlewania kwiatów. Dodatkowo na zajęciach edukacyjnych młodzież i dzieci nauczą się odpowiedzialności w zakresie gospodarowania wodą, wyrobienie nawyku zbierania wody z innych źródeł niż wodociąg oraz umiejętne wykorzystanie jej w praktyce przy pielęgnacji roślin. Od najmłodszych pokoleń chcemy wyrobić poczucie gospodarności, oszczędności, umiejętności gromadzenia wody. Ukazujemy także ekologiczne zalety kwietnych łąk które sprzyjają rozwojowi pszczół, owadów, małych ssaków, płazów. Łąki kwietne nie wymagają regularnego koszenia, oszczędzają czas i energię, dodatkowo zapobiegają przesuszeniu gleby, są odporne na suszę, wiążą wody opadowe w glebie, są bardzo bogate w gatunki roślin o wiele bogatsze niż tradycyjny trawnik.
Zakup zbiorników pod rynnowych został sfinansowany w ramach projektu „Stara studnia kwietnych łąk” Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowanemu z Fundusz Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”
Mirosław Surmacz
3
Sprzątamy świat
Nasza szkoła przystąpiła do współpracy w projekcie realizowanym przez Powiat Suwalski pt. " Ochrona cennych obszarów LSR poprzez zadbane szlaki turystyczne w dolinie Rospudy". Uczniowie klasy IV b pod opieką wychowawcy p. Krystyny Żukowskiej i pana Mirosława Surmacza sprzątała odcinek szlaku od ulicy Filipowskiej w Bakałarzewie w kierunku Matłaku. Starostwo Powiatowe w Suwałkach przekazało szkole pakiet składający się z worków na śmieci, rękawiczek do sprzątania, płynu do dezynfekcji, ochronnych kamizelek i odblaskowych gadżetów oraz pakietów śniadaniowych.
1
Wycieczka klasy IV b do stajni "U Rogatego"
W dniu 08 czerwca klasa IV b gościła w stajni "U Rogatego" w Urbankach. Mogliśmy tam w otoczeniu naturalnej przyrody podziwiać piękno koni, pogłaskać je i przytulić. Dzięki profesjonalizmowi instruktorki pani Agnieszki Nowakowskiej oraz pomocy pani Małgorzaty Chmielewskiej mieliśmy możliwość zapoznania się w praktyce z pielęgnacją koni przed jazdą oraz siodłaniem. Każdy mógł dosiąść konia, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa. Sprawiło to nam wiele przyjemności, dało niezapomniane wrażenia i zdobycie nowych doświadczeń. Podziwialiśmy również umiejętności jeździeckie naszej koleżanki z klasy Zuzi Chmielewskiej, która od trzech lat jest amazonką w tym klubie. Dodatkową atrakcją pobytu było pieczenie kiełbasek przy ognisku, zabawy z piłką, śpiewy i tańce.
Dziękuję serdecznie rodzicom za zorganizowanie transportu dzieciom oraz pomoc w opiece.
Krystyna Żukowska
Beata Sofinowska
Więcej informacji na temat klubu oraz zdjęć z naszego pobytu na:
Nasze dziedzictwo
W środę – 15 czerwca klasa piąta wybrała się na spacer szlakiem ważnych obiektów w Bakałarzewie. Zatrzymując się przy tych obiektach , poznawała ich historię, a przy tym historię własnej miejscowości. Naprawdę warto pogłębiać wiedzę o własnym środowisku, by zachować w pamięci ludzkie losy połączone z ważnymi obiektami, tradycją. To też sposób na integrację klasy po długiej nauce zdalnej.
Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem izby pamięci w Gminnej Bibliotece Publicznej i ogniskiem.
Dziękujemy Pani Renacie i Pani Kasi za ugoszczenie nas w bibliotece.
Stanisław Jachowicz- polski bajkopisarz i pedagog pisał:Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.Trudno się z nim nie zgodzić.
C. Czarniecka i D. Juszkiewicz
Teatralna profilaktyka
9 czerwca uczniowie klas IV-VIII obejrzeli ciekawe spektakle profilaktyczne:
- klasy czwarte – bajkę promującą czytelnictwo oraz świadome korzystanie z internetu- „ Prastara Książnica – skarb i tajemnica”;
- klasy piąta i szósta- „Zaplątany w sieci”- ukazanie skutków uzależnienia od internetu;
- klasy siódme i ósma- „Drugie życie”- spektakl poruszający problem nadużywania alkoholu.
Przedstawienia przygotowane przez aktorów z teatru „Maska” w Krakowie poruszały problemy ważne we współczesnym świecie : skutki życia internetowego, przemoc , agresja – również słowna, brak zasad moralnych i pseudokibicowanie. Młodzi aktorzy wskazali konsekwencje postępowania bez zasad.
Brawa , uśmiechnięte, a czasem zamyślone buzie mogą być najlepszą recenzją spektaklów. Miejmy nadzieję, że młodzież przemyśli ukazane problemy i w swoim życiu nie popełni takiego błędu jak zaprezentowani bohaterowie.
Oby życie nie pisało takich scenariuszy…
Bardzo dziękujemy Paniom z Gminnej Biblioteki Publicznej za zorganizowania spotkania z teatrem.
Wychowawcy
Projektowana Okazja Edukacyjna pt. „Podróże z Panem Kleksem”
Projektowana okazja edukacyjna pt. „Podróże z Panem Kleksem”, którą przygotowaliśmy dla naszych uczniów była szansą zaprezentowania innej edukacji – pełnej wyobraźni, radości i uśmiechu.
To trwające trzy dni wydarzenie zorganizowaliśmy w najlepszym możliwym momencie, czyli w chwili powrotu wszystkich uczniów do nauki w trybie stacjonarnym w dniach 31 maja, 01 i 02 czerwca, po ponad ośmiu miesiącach nauki zdalnej i izolacji. W poniedziałkowy poranek uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, aby odbyć rozmowy w kręgu. Po spotkaniu dowiedzieli się, że na sali gimnastycznej odbędzie się apel (domyślali się, że związany z wystawieniem ocen końcoworocznych). Kiedy wszyscy uczniowie udali się na miejsce, rzeczywiście powitał ich pan Mirosław Surmacz – wicedyrektor i podał informacje na temat funkcjonowania szkoły po lockdownie. Ale…..!? po chwili pani Małgosia Pietrewicz pojawiła się na scenie przebrana za małą dziewczynkę i zaczęła śpiewać „Witajcie w naszej bajce”, a do sali zaczęli wbiegać nauczyciele poprzebierani za dzieci i bajkowe postaci. W oczach uczniów było widać ogromne zdziwienie i zaskoczenie, a okrzyki radości wypełniły salę gimnastyczną. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy do sali wszedł Pan Kleks i zarządził nowy plan dnia. Przypomniał działanie kleksografii i zaprosił wszystkich uczniów do odbycia w jego Akademii niezapomnianych pełnych przygód podróży!. I popłynęliśmy – kiedy wszyscy przeszli przez zaczarowane drzwi, szkoła na trzy dni została zaczarowana i stała się bajkowym światem. Dzieciaki tworzyły wyposażenie niezbędne do odbycia podróży, odgadywały hasło i wykonywały zadania będące przepustką do wysp i krain, po których miały podróżować. Następnie po relaksie na trawie i aktywnościach na świeżym powietrzu, przeniosły się do świata różnorodnych odkryć.
W oddziałach przedszkolnych w ramach odbywających się warsztatów, dzieci poszukiwały przygód na „Wyspie Wygibasów”, „Wyspie Radości”, „Wyspie Tan Tan”, „Wyspie Skarbów” i „Wyspie Odkrywców”. Klasy I-III odwiedziły „Wyspę Einstaina”, „Wyspę Plecionek”, „Wyspę Tańców Łamańców” i „Wyspę Song” . Klasy IV-VIII dotarły do odległych krain: „Krainy Supermocy”, „Krainy Sześcianowych Opowieści”, „Krainy Majsterklepków”, „Krainy Smaków”, „Krainy Tanecznych Kroków”, „Krainy Superkumpla”, „Krainy Włóczykijów”. Podczas całej podróż towarzyszyły klasom walizki, do których wkładali pamiątki i zdobyte doświadczenia.
W ostatnim dniu projektu wszyscy znów spotkali się na sali gimnastycznej, zaprezentowali „Kartki z podróży”, przekazali Panu Kleksowi podziękowania za zaproszenie do przeżycia wspaniałych przygód i odtańczyli wspólnie taniec radości. Kiedy Pan Kleks z żalem żegnał się ze swoimi uczniami i ogłosił zamknięcie Akademii wyjmując z kieszeni fraka magiczny klucz, cała sala zagrzmiała „NIEEEEEEEEEE!” Dla takiej chwili warto było zaproponować dzieciakom edukację z wyobraźnią.
Marta Traczkowska
Drodzy Nauczyciele dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, ogromny wkład pracy, pomysłowość, odwagę w przełamywaniu barier i wyjściu z poza utartych schematów.
Dyrekcja
Link do filmu z Projektowanej Okazji Edukacyjnej
Wyjazd do Portugali - wyniki rekrutacji
Protokół z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej do rekrutacji dzieci w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów”
W dniu 07.06.2021 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie odbyło się posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej do rekrutacji uczniów klas VI – VII w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów”
Skład Komisji Rekrutacyjnej:
- Wioleta Wróblewska – sekretarz szkoły
- Grażyna Ułanowicz - nauczyciel
- Celina Czarniecka – nauczyciel
Komisja w postępowaniu rekrutacyjnym przyjęła do udziału w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów” 20 uczniów z klas VI-VII.
Rekrutacja do projektu odbyła się z uwzględnieniem zasad równości szans i niedyskryminacji oraz zasad równości szans kobiet i mężczyzn.
Lista przyjętych uczniów:
- Kacper Żukowski kl. VIIA
- Hanna Mikołajczyk kl. VI
- Zuzanna Dźwilewska kl. VI
- Michalina Sawicka kl. VI
- Wiktoria Wawrukiewicz kl. VIIA
- Hanna Sapieszko kl. VIIA
- Jakub Sadowski kl. VI
- Bartosz Kownacki kl. VIIA
- Magdalena Omilian kl. VIIA
- Michał Wasilewski kl. VIIB
- Maja Kossakowska kl. VI
- Julia Skupska kl. VI
- Oliwia Jackiewicz kl. VIIA
- Julia Gajewska kl. VIIA
- Mikołaj Kiersnowski kl. VI
- Piotr Traczkowski kl. VI
- Zofia Orchowska kl. VIIB
- Tomasz Gajewski kl. VI
- Maja Kruszko kl. VIIA
- Oliwia Aleksandra Chrulska kl. VIIB
Dzieci sieją kwietne łąki
W ubiegłym tygodniu nasi najmłodsi uczniowie wysieli wokół szkoły nasiona kwietnych łąk. Przed wysianiem nasion uczniowie na zajęciach edukacyjnych dowiedzieli się o zaletach kwietnych łąk. Wiedzą, że kwietne łąki zapobiegają suszy, są schronieniem dla kilkuset gatunków zwierząt, małych ssaków, płazów, owadów, wspierają i chronią rozwój pszczół, są bardzo bogate w różnorodność gatunkową roślin, pięknie wyglądają.
Zajęcia edukacyjne i praktyczny wysiew nasion kwietnych łąk, zostały zrealizowane w ramach projektu „Stara studnia kwietnych łąk” Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowanemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”
1
Dzień Dziecka w naszej szkole
Drogie Dzieci,
z okazji Waszego Święta życzymy Wam wszystkim niezależnie od wieku,
tyle spokoju, ile potrzebujecie oraz tyle szaleństwa, aby życie nie wydawało się nudne.
Niech uśmiech od ucha do ucha promienieje na Waszych twarzach
i każdego dnia spotykają Was nowe przygody
w gronie wspaniałych przyjaciół i kochającej rodziny.
Dyrekcja
„Od pasji do sukcesu”
W ramach projektu „Szkoła dla Innowatora” uczniowie kl. 7b zaprosili na godziny wychowawcze innowacyjnych przedsiębiorców. Konferencje odbyły się ze względu na sytuację pandemiczną w formie online pod hasłem „Od pasji do sukcesu”, które udowodniło, że sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie, to miłość do tego, co robimy.
Pierwszym przedstawicielem innowacyjnej firmy był młody wrocławski wynalazca z branży IT pan Tomasz Niezgoda – współzałożyciela firmy SURFER i autor aplikacji oraz narzędzi do pozycjonowania w sieci. Uczniowie słuchali uważnie, aktywnie i efektywnie dyskutowali na temat marketingu internetowego i tego, jak pasję przekuć w sukces na skalę międzynarodową. Pan Tomasz, po krótkim zaprezentowaniu swojej osoby i swojej innowacyjnej firmy, odpowiadał na ciekawe i niekiedy zaskakujące pytania dociekliwych siódmoklasistów. Na koniec udzielił kilku rad naszym przyszłym przedsiębiorcom, wynalazcom, freelancerom.
A oto one:
- Nie bójmy się porażek, wyciągajmy wnioski.
- Cierpliwość, szczerość, skupienie i wytrwałość pomogą uzyskać nam cel, który sobie postawimy.
- Angażujmy się w szereg działań, bądźmy kreatywni.
- Doceniajmy życie i cieszmy się nim – pieniądze niech będą tylko środkiem do celu, nie celem samym w sobie.
- Odkryjmy swoje pasje, które będą siłą napędową do działań.
Drugim gościem był przedsiębiorca pan Maciej Ujejski- prezes zarządu grupy kapitałowej Blue Timber S.A., która zajmuje się sadzeniem rosnących szybko drzew tlenowych, badaniami na temat pochłanialności dwutlenku węgla przez te drzewa oraz budową drewnianych domów szkieletowych. Dodatkowo pan Marcin realizuje misję posadzenia miliona drzew w Polsce w ramach Neutralności Klimatycznej #Polska2050. Jest założycielem fundacji Polski Instytut Przedsiębiorczości wspierającej.
Justyna Sidor, wychowawczyni klasy VII B
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie