• Turniej Piłkarski o Puchar Starosty Suwalskiego

          • 6 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Starosty Powiatu Suwalskiego dla rocznika 2008 i młodsi. W zawodach udział wzięło 5 drużyn: SP Bakałarzewo, SP Raczki, SP Rutka Tartak, SP Słobódka, SP Pawłówka. Zwycięzcą turnieju została Szkoła Podstawowa w Słobódce, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Raczek, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa z Rutki Tartak, czwarte Szkoła Podstawowa z Bakałarzewa, piąte Szkoła Podstawowa z Pawłówki.

            Zawody otworzył Wicestarosta Powiatu Suwalskiego pan Artur Łuniewski w obecności dyrekcji Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie oraz opiekunów i trenerów poszczególnych drużyn. Po zakończeniu zawodów starosta z dyrekcją wręczyli wszystkim drużynom oraz zawodnikom puchary, statuetki i dyplomy.

            Dziękujemy wszystkim zawodnikom, trenerom za udział w turnieju, drużynie ze Słobódki gratulujemy zwycięstwa.

            Cezary Matelak

          • Jedziemy na Mazury!

          • Jedziemy na Mazury!

            W dniu 19.06.2023 r. uczniowie klas VI a i b  oraz VII odbyli podróż historyczno-przyrodniczo-kulturową po miejscach oddalonych zaledwie około 70 – 100 km od Bakałarzewa. Na trasie naszej wyprawy znalazł się Wilczy Szaniec w Gierłoży, Święta Lipka, i Twierdza Boyen w Giżycku. Ostatnim punktem wyprawy był rejs statkiem po jeziorze Niegocin, Kisajno i Tałty.

            Krystyna Żukowska i Marta Traczkowska

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • W dniu 23 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w której uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Na uroczystym apelu uczniowie klas ósmych odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Dyrektor Szkoły Kazimierz Leończuk oraz Wójt Gminy Bakałarzewo dr Tomasz Naruszewicz najlepszym uczniom szkoły wręczyli nagrody książkowe.

            Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne naszych uczniów którzy zaprezentowali umiejętności wokalno-artystyczne. Najlepsi sportowcy szkoły otrzymali koszulki FC Barcelony z autografem Roberta Lewandowskiego.  

            Wszystkim uczniom i absolwentom naszej szkoły życzymy dużo szczęścia, pomyślności w realizacji swoich marzeń, dobrego wypoczynku, niezapomnianych przygód i bezpiecznych wakacji.

          • Wycieczka do „Miodoborza”

          • Uczniowie z klas I „a” i I „b” wybrały się na wycieczkę do Agroturystyki „Miodoborze” w Starych Motulach. Na miejscu powitali nas serdecznie sympatyczni i gościnni właściciele ośrodka. Nasza przygoda rozpoczęła się od krótkiej rozmowy z gospodynią na temat hodowli zwierząt oraz płynących z tego korzyści. Następnie przystąpiliśmy do oglądania różnych zabudowań gospodarczych. W dalszej części dzieci oglądały zwierzęta hodowlane: króliki, kury, kozy wraz z koźlątkami, barany, świnie, konie, daniele oraz kilka gatunków niespotykanych często  ptaków. Ogromną atrakcją dla dzieci była możliwość dotknięcia lub pogłaskania niektórych zwierząt, a także ich nakarmienia. Pani właścicielka zaprezentowała dzieciom, jak wyglądają jajka różnych ptaków hodowlanych. Pokazała kurze jajko, w którym widać było zalążek  małego kurczaczka. Ciekawą atrakcją było poszukiwanie w lesie poroża daniela. Bystrym i spostrzegawczym dzieciakom udało się to błyskawicznie. Po długim spacerze po gospodarstwie głodni i zmęczeni piekliśmy kiełbaski na ognisku. Był też czas na zabawę na dużym placu zabaw. Każdy znalazł na nim coś dla siebie. Ostatnim punktem programu była przejażdżka drewnianym wozem przez okoliczny las. Podczas jazdy mieliśmy okazję podziwiać piękno natury, a pan gospodarz zadawał dzieciom zagadki przyrodnicze. Wycieczka dostarczyła dzieciom dużo radości, dała możliwość bliższego poznania środowiska przyrodniczego, w szczególności ciekawostek na temat zwierząt hodowlanych, a także była doskonałą formą integracji obu klas. Pełne pozytywnych wrażeń dzieci wróciły bezpiecznie do szkoły. Ten wspaniały dzień zapewne pozostanie na długo w ich pamięci.

            Wychowawczynie: A. Staszewska i  A. Urynowicz.

          • Rajd rowerowy pt. „Rodzina, radość, zdrowie”

          • W czwartek 22 czerwca o godz. 9.00 na parkingu szkolnym rozpocznie się szkolny rajd rowerowy pt. „Rodzina, radość, zdrowie”. Rajd jest skierowany do wszystkich mieszkańców, rodziców i uczniów klas V – VIII Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie. Trasa rajdu będzie przebiegała na terenie gminy Bakałarzewo, około 15 km. Na zakończenie rajdu około godz. 12.00 zaplanowane jest ognisko z pieczeniem kiełbasek przy boisku szkolnym. Rozwiązanie rajdu nastąpi około godz. 13.00 w miejscu ogniska.  

            Cel rajdu:

            - wspieranie postaw chroniących rodzinę, kształtowanie więzi rodzinnych, wsparcie rodziny w procesie wychowywania dzieci

            - popularyzacja aktywnych form spędzania wolnego czasu

            - promocja zdrowego stylu życia

            - profilaktyka i przeciwdziałanie uzależnieniom w środowisku lokalnym

            - promowanie zasad bezpiecznego zachowania na drodze

            - popularyzacja walorów turystycznych gminy Bakałarzewo

            Uczestnictwo:

            - Każdy uczestnik zobowiązany jest do posiadania roweru sprawnego technicznie

            - Każdy uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w czasie rajdu

            - Zachęcamy każdego z uczestników do posiadania kasku rowerowego oraz kamizelki odblaskowej

             

            Organizatorzy:

            Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie

            Urząd Gminy w Bakałarzewie

            Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bakałarzewie

             

            Mirosław Surmacz

          • Polacy ratujący Żydów

          •      14 czerwca uczniowie klas IV – VII zapoznali się z tragiczną historią rodziny Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu.  Podczas II wojny światowej Wiktoria
             i Józef Ulmowie pomagali ratować życie ukrywającym się Żydom. Niemieckie władze okupacyjne realizowały plan wymordowania całego narodu żydowskiego. Na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich groziła kara śmierci za ukrywanie Żydów. Mimo tego, wielu Polaków takiej pomocy udzielało. Ulmowie są symbolem polskich rodzin które zapłaciły swoim życiem za chrześcijańską postawę wobec ludzi potrzebujących pomocy. 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi z Łańcuta zastrzelili małżeństwo wraz z sześciorgiem ich dzieci(siódme nienarodzone) oraz ośmiu ukrywających się Żydów.

                 W 1995 roku Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 roku Kościół katolicki wszczął ich proces beatyfikacyjny. W 2016 roku otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

                  Nauczyciel historii Marek Zając przygotował wystawę oraz przeprowadził lekcje poświęcone rodzinie Ulmów.

          • Wycieczka do Olsztyna i Rynu

          • Uczniowie klas IV a i IV b naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Olsztyna i Rynu.

            Mając na uwadze, że rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika zwiedziliśmy Obserwatorium Astronomiczne, które znajduje się w starej wieży ciśnień. Kolejne ciekawe doświadczenie, to seans pt. „Ziemia w Układzie Słonecznym”, który obejrzeliśmy w  Planetarium Olsztyńskim.

            Był też czas na spacer po starym mieście.

            Kolejny etap naszej wycieczki to zwiedzanie zamku w Rynie. Przewodnicy w krzyżackich strojach opowiedzieli nam o historii tego miejsca i związanymi z nim legendami. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem.

            To był bardzo udany dzień.

            Anna Traczkowska

            Marta Jaworowska

          • Projektowana Okazja Edukacyjna- ,,Ekologicznie znaczy logicznie”

          • W dniach od 31.05.2023 r. do 02.06.2023 r. w naszej szkole odbyła się już trzecia Projektowana Okazja Edukacyjna pt. ,Ekologicznie znaczy logicznie ’’, podczas której przedszkolaki oraz uczniowie brali udział w warsztatach poświęconych ekologii. Pierwszego dnia podczas zaczarowania uczniowie uświadomili sobie, jak istotne jest dbanie o otaczające nas środowisko, przypomnieli sobie również, jak prawidłowo należy segregować śmieci. Ze zgromadzonych odpadów wykonali ekoludy, które zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej. Drugi dzień był dniem warsztatowym. Przedszkolaki brały udział w następujących działaniach: oczyszczalnia wody, recyclingowy tor przeszkód, ścieżka sensoryczna, alfabet pszczół. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w : spacerze ekologicznym, grupowym tworzeniu albumów liści, układaniu haseł ekologicznych (tworzenie transparentów). Klasy IV-VIII uczestniczyły w następujących warsztatach: woda czysta energia, co w trawie piszczy nad Rospudą?, doświadczenia z wody oraz  EKO-reklama. Podczas trwania Projektowanej Okazji Edukacyjnej miały miejsce aktywne przerwy podczas, których można było skorzystać z Orlika, na którym rozgrywane były mecze piłki nożnej oraz rozłożono kartony, na których młodsze dzieci malowały farbami. Trzeci, podsumowujący dzień był bardzo ważny. Cała społeczność szkolna wzięła udział w happeningu. Wszyscy przeszli ulicami Bakałarzewa na rynek skandując proekologiczne hasła z wcześniej przygotowanymi transparentami. Dzieci przez mikrofon mówiły, co należy robić, żeby jak najlepiej dbać o otaczające nas środowisko. W kapsule czasu umieszczono rady i wskazówki dla przyszłych pokoleń dotyczące dbania o naszą planetę. Kapsuła została zakopana przy naszej szkole.

            Projektowana Okazja Edukacyjna dała wszystkim możliwość nauki poprzez zabawę, ukształtowała zachowania  proekologiczne wśród uczniów oraz okazała się doskonałą szansą na integrację zespołów klasowych, jak również nauczycieli.

            Koordynatorki Projektowanej Okazji Edukacyjnej

          • „Julian Tuwim Wierszem”

          • Dnia 17 maja br. w świetlicy Szkoły Podstawowej w Bakałarzewie miał miejsce przegląd wierszy dla dzieci „Julian Tuwim Wierszem”. Jego głównym celem była popularyzacja twórczości Juliana Tuwima, a także kształtowanie kultury żywego słowa wśród dzieci. W przeglądzie udział wzięło 21 uczniów naszej szkoły z kl. 0-III. Dzieci wspaniale zaprezentowały wybrane przez siebie utwory. Nie zabrakło znanych wszystkim wierszy takich jak: „Spóźniony słowik”, „Lokomotywa” czy „Okulary”. W przeglądzie nie było wygranych oraz przegranych. Ważna okazała się tutaj chęć i odwaga zaprezentowania się przed szerszą publicznością. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę książkową oraz pamiątkowy dyplom. Gratuluję wszystkim dzieciom pięknych występów oraz zapraszam do udziału w przeglądzie w przyszłym roku.

            Organizator- A. Staszewska

          • Konkurs piosenki ,,Mama, tata i ja”

          • W Świetlicy Gminnej w Wiżajnach odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolaków pt. „Mama, tata i ja” pod patronatem Starosty Suwalskiego. Głównym założeniem festiwalu jest muzyczne ukierunkowanie wrodzonych zamiłowań i zdolności dzieci w wieku przedszkolnym, propagowanie kultury muzycznej, rozbudzenie wrażliwości muzycznej i zamiłowania do śpiewu. Cztery dziewczynki z naszej szkoły: Bożenka Kapuścińska oddział 4-latków, Martyna Krzywicka grupa 0 a, Martyna Sak grupa 0 a oraz Magda Wasilewska grupa 0 a wzięły udział w konkursie. W kategorii solistów Martyna Krzywicka zajęła II miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz podziękowania, natomiast laureaci otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody rzeczowe.

            Małgorzata Pietrewicz, Katarzyna Skarżyńska

          • DZIEŃ RODZINY- PIKNIK KLASY 1 „A”  i  1 „B”

          • 26 maja br. uczniowie klasy I”A” i I”B” wraz z rodzicami i wychowawczyniami   wybrali się na piknik. Było to wyjątkowe spotkanie, podczas którego dzieci śpiewały piosenki.  Na pikniku zorganizowanym w GOKu, nie zabrakło ogniska i pieczonych kiełbasek oraz słodkich przekąsek. Jedną z atrakcji był wóz strażacki którym przyjechał tata Wojtka. Słoneczna pogoda wprawiła wszystkich  w  doskonały humor.  Wspólnie spędzony czas minął bardzo przyjemnie.

             

                                                                        Wychowawczynie:  Alicja Urynowicz

                                                                                                 Aleksandra Staszewska

          • ,,Uszyj'' swojej kreatywności, bo przecież małe cosie rodzą się w głowie.”

          • Warsztaty krawieckie klasy I „B”

                  Kolorowe tkaniny i dzianiny, guziki, koronki i nici w połączeniu z wyobraźnią dają nieograniczone możliwości kreowania. W poniedziałek 22 maja klasa I „b” wraz z Panią Pauliną Szwejser i Panią Asią Buziuk ( nasze kochane  mamy ) spędziliśmy cudowny dzień w szkolnej pracowni krawieckiej. Wyobraźnia młodych projektantek i projektantów była nieograniczona 😊 ( może jednak była troszeczkę ograniczona przez wychowawczynię 😊😊😊). Dzieci uczyły się odrysowywać od szablonów, wycinać materiał nożyczkami i szyć na maszynie. Nauka szycia pomaga rozwijać zdolności motoryczne np. praca dłońmi, aby odpowiednio utrzymać materiał, czy też precyzyjne posługiwać się nożyczkami. Szycie również pobudza wyobraźnię – prawidłowe łączenie elementów wykroju, zmusi dziecko do skupienia się na swojej pracy i przemyślenia kolejnych wykonywanych kroków.

              Uszyliśmy cudowne prace na wyjątkową okazję. Zapraszam do obejrzenia naszej fotorelacji.

                                                                                             Wychowawczyni Alicja Urynowicz

          • Dzień Ziemi

          • Z okazji Dnia Ziemi, na zaproszenie pani Pauliny Ratomskiej, do naszej szkoły zawitali nietuzinkowi goście - pan Adam Gełdon, leśnik z Nadleśnictwa Spychowo, oraz jego wierny towarzysz Amarok. Uczniowie klas IV – VIII mieli okazję wysłuchać bardzo interesujących opowieści o wilkach, ich zwyczajach oraz przygodach związanych z ich tropieniem. Pan Adam opowiadał również o programie “Nocuj w Lesie”, przygotowanym przez Lasy Państwowe i poruszył zagadnienia związane z bushcraftem. Uczniowie mogli rozwiesić hamak, dowiedzieć się jak bezpiecznie rozpalić ogień czy przygotować obozowisko. To był dzień pełen emocji. Dziękujemy Panu Adamowi oraz Amarokwi za wizytę.

          • Konkurs plastyczno-techniczny „Moja Eko – Zabawka ”

          • Regulamin konkursu

             

            1. Cele konkursu

            Kształtowanie postaw ekologicznych.

            Rozwijanie myślenia kreatywnego oraz rozbudzanie zainteresowań ekologicznych u dzieci. Zwrócenie uwagi na narastający problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego odpadami. Rozwijanie wśród dzieci zainteresowań plastyczno – technicznych.

            Pobudzanie kreatywności i wyobraźni u dzieci . Odkrywanie własnych zdolności i możliwości. Rozwijanie sprawności manualnej .

            Czerpanie radości ze wspólnie spędzonych chwil dziecka z rodzicami.

            1. Organizator konkursu

            Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie

            Osoba do kontaktu w sprawie konkursu p. Milena Milewska

            1. Informacje ogólne

            Konkurs rozpoczyna się 19.04.23r. i trwać będzie do 12.05.23r. Adresowany jest do dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I -VIII

            Do każdej pracy powinna być dołączona metryczka z imieniem i nazwiskiem dziecka oraz nazwą grupy lub klasy.

            Przedmiotem konkursu jest:

            Zaprojektowanie i wykonanie Eko - zabawki z materiałów ekologicznych z surowców wtórnych w sposób bezpieczny dla dzieci. Liczy się wyobraźnia oraz ciekawy pomysł. Materiały , które zostały użyte do konstrukcji zabawki oraz styl wykonania i wrażenie estetyczne.

            1. Wyniki konkursu

            Komisja powołana przez Organizatora Konkursu wyłoni spośród przekazanych prac laureatów konkursu. Przewidziane są nagrody rzeczowe (za zajęcie I,II,III miejsca). Kategoria I – dzieci z oddziałów przedszkolnych

            Kategoria II – dzieci z klas I-III

            Kategoria III – dzieci z klas IV- VIII

            Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymają pamiątkowe dyplomy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15.05.23r.

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

          • DRUGA ODSŁONA WARSZTATÓW 😊KLASY 1 B GUZIK Z PĘTELKĄ - WARSZTATY TWÓRCZEGO RĘKODZIEŁA KLASY I ”b”

          • W piątek 14 kwietnia 2023 roku w szkolnej pracowni krawieckiej po raz kolejny uczniowie  klasy 1 B wraz ze swoimi najbliższymi uczestniczyli w zajęciach krawieckich. Tak, jak sport rozwija kondycję fizyczną u dziecka, tak zajęcia twórcze, takie jak: szycie, rozwijają zdolności manualne i kreatywność. Szycie to pewien rodzaj sensoplastyki, kiedy to stymulowane są zmysły (w przypadku szycia – głównie wzroku i dotyku). Dzięki tej stymulacji wspieramy proces sprawnego myślenia – wytwarzają się nowe połączenia pomiędzy układem nerwowym (neuronami), a mózgiem dziecka. Oprócz tej głównej korzyści, zajęcia z szycia mają jeszcze wiele innych zalet…są to spotkania pokoleniowe, przychodzą na nie mamusie, tatusiowie i babcie, następnym razem zapraszamy także i dziadków. Niewątpliwą korzyścią takich zajęć jest budowanie pewności siebie, dzięki satysfakcji, jaką daje samodzielnie uszyty przedmiot, taki jak np. maskotka, czy ubranie. Tym razem uczniowie razem z rodzicem czy babcią uszyli kolorowe sowy. Praca wrzała: odrysowywanie szablonów, wycinanie, doszywanie skrzydeł, szycie no i oczywiście wypychanie. Nasze wspólne warsztaty to gwarantowana świetna zabawa i radość, a człowiek szczęśliwy to człowiek zdrowy😊. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

                                                                                                                                          Alicja Urynowicz

          • I Powiatowy Halowy Turniej Piłki Nożnej

          • W dniu 14.04.2023 r. w Szkole Podstawowej w Raczkach został rozegrany I Powiatowy Halowy Turniej Piłki Nożnej, chłopców w kategorii U-13 o Puchar Starosty Suwalskiego.

            W turnieju piłkarskim brała udział drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie w składzie:

            1. Gabriel Czarniecki

            2. Jakub Plaga

            3. Jakub Sadowski

            4. Paweł Traczkowski

            5. Gracjan Przyborowski

            6. Aleksander Przyborowski

            7. Gabriel Iwanowski - bramkarz

            8. Ignacy Skarżyński

            9. Konstanty Waszkiewicz

            10. Piotr Kopiczko

            W wyniku rozgrywek nasza szkolna drużyna zajęła V miejsce na 10 drużyn biorących udział w turnieju.

            Dziękuję wszystkim zawodnikom za okazanie wielkiego zaangażowania oraz ducha sportowej rywalizacji. Każdy z zawodników wykazał się bardzo dobrymi umiejętnościami gry w piłkę nożną, dużym zdyscyplinowaniem, współpracą zespołową, koleżeństwem i stosował zasady fair play .  

            Strzelcy bramek z naszej drużyny: Ignacy Skarżyński i Konstanty Waszkiewicz.

            Mirosław Surmacz

          • Wycieczka grupy 0 a oraz 0 b

          •  Tuż przed Wielkanocą przedszkolaki z grupy 0 a oraz 0 b wybrały się na wycieczkę do Pięknej Góry koło Giżycka, gdzie znajduje się Centrum Aktywnego Wypoczynku ,,Gwarek”. Miejsce magiczne, które zamieniło się w krainę niespodzianek oraz tradycji związanych z Wielkanocą. Przedszkolaki z radością wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Pogoń za Wielkanocnym Zającem”, gdzie za każdym rogiem czekała na nie niespodzianka, a w komnatach czekały różne zadania. Dzieci prowadzone przez kurczaki wyruszyły w pogoni za Wielkanocnym Zającem, gdzie poprzez zabawę wiele się nauczyły. Wielką radość wśród przedszkolaków wywołał widok odnalezionego Zajączka. Był to dzień pełen radości i niezapomnianych wrażeń, po pysznym obiedzie dzieci szczęśliwe  wróciły do domu.

            Wychowawczynie grupy 0 a oraz 0 b