• Matematyczny „1 z 10” klas V-VI w naszej szkole

          • W pierwszy dzień wiosny, 21 marca odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny „1 z 10” klas V-VI. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów klas V-VI wyłonionych w drodze pisemnych eliminacji. Konkurs był wzorowany na telewizyjnym konkursie 1 z 10. Zgodnie z regulaminem konkursu, uczestnicy otrzymali trzy szanse, które oznaczone były paskami brystolu przy ich stolikach. Pytania były czytane uczniom w takiej kolejności, w jakiej wylosowali oni miejsca przy stolikach. Błędna odpowiedź lub jej brak powodowała utratę jednej szansy. Utrata trzeciej szansy kończyła grę danego ucznia.

            Do etapu III zakwalifikowanych zostało trzech uczniów, którzy zachowali swoje szanse. Po wyczerpaniu przygotowanych pytań, zwycięzcą została uczennica, która zachowała więcej szans niż przeciwnik.

            Zwycięzcami konkursu zostali:

            Magdalena Jeglińska (uczennica klasy 5a) - I miejsce

            Ignacy Skarżyński (uczeń klasy 6) - II miejsce

            Jakub Sadowski (uczeń klasy 6) - III miejsce

            Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu wiedzy matematycznej „1 z 10” gratulujemy i życzymy, aby kolejne matematyczne sukcesy się im mnożyły.

            Anna Traczkowska

          • Warsztaty z makramy w klasie 2A

          • 12 marca br. sala lekcyjna klasy 2A zamieniła się w pracownię warsztatową. To wszystko za sprawą inicjatywy i zaangażowania p. Agaty Kapuścińskiej, mamy Krzysia z naszej klasy, która tego dnia poprowadziła zajęcia z makramy dla uczniów klasy 2A oraz ich rodziców.  Dla niektórych było to pierwsze zetknięcie z tego typu formą rękodzieła. Podczas warsztatów powstały breloczki oraz listki ze sznurków, które będzie można zakupić na kiermaszu wielkanocnym w naszej szkole. Makrama pobudza wyobraźnię, uczy cierpliwości oraz wyrabia zmysł artystyczny. Zajęcia okazały się  doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego oraz zacieśniły współpracę z rodzicami. Składam serdeczne podziękowania dla p. Agaty za poświęcony czas i inspirujące warsztaty.

            Aleksandra Staszewska

          • „Chemiczna zmiana nastrojów – druga strona życia”

          • 12.04.2024 r gościliśmy w naszej szkole aktorów z Białostockiego teatru Lalek „Madam” którzy uczniom klas V-VIII przedstawili   spektakl profilaktyczny pt.  „Chemiczna zmiana nastrojów – druga strona życia”. Aktorzy ukazali mechanizm uzależnienia od narkotyków, a także skutki ich zażywania.

            Przesłanie aktorów jest bardzo proste: MÓW NIE, miej marzenia, hobby, przyjaciół, staraj się nie trafić do mrocznego świata uzależnień. Taka teatralna forma edukacji może wpłynąć, w przyszłości na młodego odbiorcę, gdyż Twoje wybory i życie zależy od Ciebie.

            Przedstawienie uzupełniła pogadanka funkcjonariuszki z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach i funkcjonariuszy z Posterunku  w Bakałarzewie, uczniowie dowiedzieli się z niej o zagrożeniach zdrowotnych wynikających z  zażywania substancji psychoaktywnych i konsekwencji prawnych.

            Na koniec rozdano ulotki profilaktyczne  Stop Dopalaczom!

            Anna Boniszewska

             

             

          • Matematyczne torby i torebki

          • W dniu Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, który obchodzony jest 14 marca (amerykański sposób zapisywania tej daty to właśnie 3.14) uczniowie klas 4, 5a i 5b projektowali swoje matematyczne torby i torebki. Na papierowych torebkach i bawełnianych torbach znalazły się motywy, wzory oraz hasła matematyczne. Uczniowie podczas pracy wykazali się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem.

            Anna Traczkowska

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w naszym przedszkolu, odbyła się 29 lutego. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się goście. Uroczystość rozpoczęły artystyczne występy. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką, przez Pana Dyrektora Kazimierza Leończuka. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia Wicedyrektor Mirosław Surmacz wręczył każdemu dziecku dyplom. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

            Ewelina Dąbrowska

          • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie

          • Załącznik do zarządzenia Nr 545/2024
            Wójta Gminy Bakałarzewo
            z dnia 19 stycznia 2024 r.

            Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym do oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie oraz innych form wychowania przedszkolnego, dla których organem prowadzącym jest Gmina Bakałarzewo na rok szkolny 2024/2025

            20.02.2024 – 04.03.2024 r. - składanie przez rodziców dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w Szkole Podstawowej deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego.

            07.03.2024 r. - składanie przez rodziców dzieci urodzonych w roku 2018 i nie realizujących w roku szkolnym 2023/2024 wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym wniosków o przyjęcie do oddziału przedszkolnego (,,zerówki”).

            Postępowanie rekrutacyjne do oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie

            L.p.

            Rodzaj czynności

            Terminy w postępowaniu rekrutacyjnym

            1.

            Składanie w szkole podstawowej wniosku o przyjęcie do oddziału przedszkolnego lub punktu przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

            08.03 – 22.03.2024 r.

            2.

            Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe.

            25.03 – 03.04.2024 r.

            3.

            Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

            04.04.2024 r.

            4.

            Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.

            04.04 – 12.04.2024 r.

            5

            Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

            12.04.2024 r.

            Postępowanie uzupełniające do oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie

            L.p.

            Rodzaj czynności

            Terminy w postępowaniu uzupełniającym

            1.

            Składanie w szkole podstawowej wniosku o przyjęcie do oddziału przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

            15.04 – 22.04.2024 r.

            2.

            Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub punktu przedszkolnego i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe

            22.04 – 29.04.2024 r.

            3.

            Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

            29.04.2024 r.

            4.

            Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.

            02.05– 09.05.2024 r.

            5.

            Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

            13.05.2024 r. 

            Wójt

            dr Tomasz Naruszewicz

             

            Formularze do pobrania:

            Wniosek_dziecka_do_przedszkola_6_latki.doc

            Wniosek_dziecka_do_punktu_przedszkolnego_3_4_5_latki.doc

             

             

             

             

          • Regulamin Szkolnego Przeglądu Wierszy dla Dzieci „Wiersze o przyrodzie”

            1. Cele konkursu:

            - kształtowanie kultury żywego słowa,

            - doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich,

            - rozwijanie zainteresowań literackich,

            - kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości.

                 2.  Uczestnicy:

            Przegląd skierowany jest do uczniów z oddziałów „0” oraz klas 1-3  Szkoły     Podstawowej im. M. Bakałarza w Bakałarzewie.

             

            1. Zasady uczestnictwa w przeglądzie:

            - nauczyciel -wychowawca danej klasy/oddziału na drodze eliminacji klasowych wyłania 3 osoby, które wezmą udział w przeglądzie

            - zadaniem uczestnika jest recytacja wybranego przez siebie dowolnego wiersza o tematyce przyrodniczej

            - możliwa jest recytacja wiersza z charakteryzacją lub rekwizytem

            - po zaprezentowaniu wiersza każdy uczestnik otrzyma  nagrodę rzeczową oraz dyplom za udział w przeglądzie.

             

            5.  Data i miejsce:

                 22 marca 2024r., godz 10:15, sala odziału 0 „B”

                (proszę o dostarczenie do organizatora  listy uczestników wraz z tytułem   wiersza do dn. 15 marca 2024r.).

             

                 Serdecznie zapraszamy do udziału w przeglądzie – koordynator –

            A. Staszewska, współorganizator – K.Skarżyńska.

                

          • Spotkanie z afrykańską przyrodą

          • 22 lutego 2024 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bakałarzewie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie - "Spotkanie z afrykańską przyrodą" – niezwykła podróż po Afryce. Naszym przewodnikiem po tym niesamowitym kontynencie był Robert Gondek – podróżnik i fotograf.

            Mieliśmy niecodzienną możliwość zobaczenie przyrody, zwierząt oraz przepięknych krajobrazów. Razem z Panem Robertem przenieśliśmy się na najwyższe góry kontynentu. Oglądaliśmy filmy oraz zdjęcia goryli, szympansów, mandryli, słoni, bawołów i wielu innych gatunków zwierząt.

            Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy z życia afrykańskich zwierząt.

            Nasz przewodnik opowiedział i pokazał jak na co dzień żyje się w egzotycznych dla nas rejonach. Ciekawym doświadczeniem była i nauka języka suahili.

             Dziękujemy bardzo Pani Sylwii Ferenc - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bakałarzewie za organizację i zaproszenie.

            Wychowawcy klas I - VI

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • W środę, 21 lutego 2024 roku przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto zostało ustanowione przez organizację UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na różnorodność językową w kontekście dziedzictwa kulturowego. Język ojczysty jest dobrem każdego narodu, w nim wyraża się pamięć, tradycja i tożsamość wspólnoty narodowej. W ramach obchodów MDJO w naszej szkole uczniowie klas IV-VIII obejrzeli prezentacje i spoty w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”,  odczytali łamańce językowe, wzięli udział w teście uważności dotyczącym wiadomości o języku polskim, rozwiązali krzyżówkę z wiedzy o literaturze i nauki o języku, zmierzyli się z językowymi dylematami, rozwiązywali zadania zawarte w językowych stacjach zadaniowych.

            Organizacja zajęć: Justyna Sidor, Marta Jaworowska, Agnieszka Łaskowska

          • Bal Karnawałowy w oddziałach przedszkolnych

          • Bal Karnawałowy w oddziałach przedszkolnych

            BAL KARNAWAŁOWY 2024

            „W karnawale wszyscy urządzają bale.
            To tradycja bardzo stara,
            strojów pięknych co niemiara.
            Niech się bawią duzi, mali
            zgromadzeni na tej sali.”

                     Karnawał to czas zabaw i balów, nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Dla naszych przedszkolaków bal karnawałowy był dniem niezwykłym, wyczekiwanym przez wiele dni. Kolorowe stroje, skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci podczas balu karnawałowego. Na balu dzieci w przepięknych i oryginalnych strojach miały okazję do wspólnych zabaw, tańców i śpiewów. Nie zabrakło oczywiście czasu na poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci z grup przedszkolnych i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. 

                                                                                                 Katarzyna Skarzyńska

                                                                                                 Celina Barszczewska

                                                                                                 Małgorzata Pietrewicz

                                                                                                 Klaudia Nasewicz

                                                                                                 Ewelina Dąbrowska

                                                                                                 Karolina Barszczewska

                                                                                                 Zofia Szruba

             

          • "KOLOROWE KREDKI" czyli wielki kredkowy recykling

          • Drodzy Rodzice, Uczniowie

            Nasza Szkoła postanowiło wziąć udział w proekologicznej akcji "KOLOROWE KREDKI" wspierającej recykling. Chcielibyśmy uzbierać jak największą ilości starych kredek ołówkowych. Zebrane kredki wyślemy do organizatorów akcji i dzięki temu pomożemy dzieciom przebywającym w szpitalach ofiarując im dużo radości. Po wysłaniu do organizatorów kredki ołówkowe zostaną przepuszczone przez maszyny, a z pozyskanych materiałów uszyte będą kolorowe piórniki, które zapełnią się odrestaurowanymi kredkami.
                  Pojemnik na kredki zostanie umieszczony
            w grupie 6 latków  0b (stara świetlica szkolna). Kredki można przynosić do pojemnika codziennie na długiej przerwie obiadowej. Wolontariuszki ze szkolnego Koła Wolontariatu będą także zbierać kredki od uczniów klas IV-VIII. Kredki zbieramy do maja 2024r. Więcej informacji na temat akcji możecie Państwo przeczytać na profilu Fb kolorowych kredek, a link udostępniamy poniżej: https://www.facebook.com/domkredek

            Liczymy na Was i Z góry DZIĘKUJEMY :)

                                                               Szkolne Koło Wolontariatu

          • Konkurs ekologiczno- przyrodniczy dla klas 1-3

          • Cele konkursu:

            1. Kształtowanie wrażliwości na potrzeby środowiska przyrodniczego
            2. rozwijanie umiejętności dostrzegania piękna otaczającej przyrody
            3. rozbudzanie zainteresowań ekologiczno- przyrodniczych
            4. zachęcanie do zdrowej rywalizacji.
            5. Promowanie szkolnej innowacji pedagogicznej: „Szkolny ogród ekologiczny w zielone gramy”.

            Zakres tematyczny konkursu:

            - Konkurs  obejmuje treści podstawy programowej z zakresu edukacji społeczno- przyrodniczej dla klas I-III.

            Uczestnicy konkursu: - konkurs adresowany jest do uczniów klas I- III. Z każdej klasy mogą wziąć udział 4 osoby.

            Termin konkursu: konkurs odbędzie się 19 marca 2024 r. , godz.11.20    w sali 15.

            Termin ogłoszenia wyników: 20.03.24 r

            Przebieg konkursu:

            Konkurs będzie mieć formę pisemną. Uczniowie wypełnią test ekologiczno- przyrodniczy składający się z 20 pytań zamkniętych .

            Na wypełnienie testu przeznacza się 30 minut.

            1. Uczniowie przynoszą na konkurs przybory do pisania i pracują indywidualnie.
            2. Do pytań zamkniętych podane są cztery odpowiedzi A, B, C, D. Tylko jedna jest prawdziwa.
            3. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu będzie czuwać komisja konkursowa.
            4. Laureaci konkursu ekologiczno- przyrodniczego otrzymają nagrody za I, II i III miejsce oraz pamiątkowe dyplomy. W każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzone osoby które uzyskały największą liczbę punktów.

                   Alicja Urynowicz, Milena Milewska

             

          • EuroWeek w Bystrzycy Kłodzkiej

          • 19 lutego klasa 7a wyruszyła do Bystrzycy Kłodzkiej w woj. dolnośląskim, aby wziąć udział w pięciodniowym ,,Specjalistycznym projekcie szkoleniowym EuroWeek - Szkoła Liderów".

            Każdy dzień był dla nas czymś nowym i zaskakującym. Zajęcia zaczynaliśmy codziennie o godzinie 9:45, a kończyliśmy o godzinie 19:45. Program dnia zaczynaliśmy przywitaniem się z wolontariuszami prowadzącymi zajęcia w języku angielskim: Rickim z Indonezji, Zishanem z Indii i Keso z Gruzji oraz naszymi kolegami i koleżankami z innych szkół w Polsce, których bardzo polubiliśmy. Wspólnie graliśmy w bardzo interesujące gry językowe, poznawaliśmy kultury różnych krajów świata i prezentowaliśmy owoce naszej pracy. W ciągu dnia mieliśmy godzinę czasu dla siebie. Wieczorem po kolacji przygotowywaliśmy przedstawienia. Jeśli  któraś grupa nie  miał gotowego występu dostawała ‘brutal kara’, czyli narysowanie czegoś na czole markerem albo ‘tanie kaczuszki’. Po całym dniu atrakcji, wśród których było zwiedzanie miasta, każdy pozytywnie zmęczony szedł spać i z chęcią czekał na kolejny dzień. Cały czas porozumiewaliśmy się w języku angielskim i zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma się czego bać, każdy przecież popełnia błędy, ważne, że rozumieliśmy się i sprawnie komunikowaliśmy.

            Wszystkim z nas wyprawa na drugi koniec Polski dostarczyła wielu emocji i wrażeń - z ogromną ochotą  chcielibyśmy powtórzyć  ten wyjazd.

            Chcemy bardzo mocno podziękować naszej wychowawczyni pani Marcie Traczkowskiej za opiekę i organizację tak wspaniałego wyjazdu edukacyjnego.

            Uczniowie klasy VII a.

          • Zabawy walentynkowe 3 -latków

          • W środę 14 lutego w naszym przedszkolu dzieci 3-letnie obchodziły Walentynki. Ubrane na czerwono przedszkolaki poznały historię i tradycje związane ze świętem. Podczas wspólnych zabaw budowały atmosferę przyjaźni i życzliwości. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć zabaw z sercami. Dzieci losowały kolorowe serduszka, w których zapisane były miłe słowa, tańczyły z ich wykorzystaniem, sprawdzały ich zawartość przy pomocy latarki.  Na zakończenie tego szczególnego dnia każdy przedszkolak otrzymał kupon na przytulasa i buziaka.

             Ewelina Dąbrowska

          • Ponadnarodowa mobilność uczniów - lista uczniów przyjętych do udziału w projekcie

          • Protokół nr 1/2023/2024 z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej do rekrutacji dzieci w projekcie ponadnarodowa mobilność uczniów w projekcie nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000120949 realizowanego w ramach Programu ERASMUS+

                        W dniu 22.01.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie odbyło się posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej do rekrutacji uczniów klas VI – VIII w projekcie ponadnarodowa mobilność uczniów w projekcie nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000120949 w ramach Programu ERASMUS+

            Skład Komisji Rekrutacyjnej:

            • Mirosław Surmacz – przewodniczący
            • Wioleta Wróblewska - członek
            • Marta Jaworowska – członek

            Komisja w postępowaniu rekrutacyjnym przyjęła do udziału w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów” 18 uczniów z klas VI-VIII.

            Rekrutacja do projektu odbyła się z uwzględnieniem zasad równości szans i niedyskryminacji oraz zasad równości szans kobiet i mężczyzn.

            Lista przyjętych uczniów:

            1. Amelia Skindzier kl. VIII
            2. Paweł Traczkowski kl. VI
            3. Gracjan Przyborowski kl. VI
            4. Jakub Rybakiewicz kl.VI
            5. Maciej Kowalewski kl. VIII
            6. Konstanty Waszkiewicz kl. VI
            7. Mateusz Niedźwiecki kl. VIII
            8. Przemysław Kownacki kl. VIII
            9. Paweł Tomasz Chrulski kl. VIII
            10. Aleksandra Sobolewska kl. VII a
            11. Maja Jasińska kl. VII a
            12. Julia Jasionowska kl. VII b
            13. Zofia Ślimkowska kl. VII a
            14. Lena Szukajtys kl. VII a
            15. Nicole Ewa Chmielewska kl. VIII
            16. Zuzanna Kutyło kl. VII b
            17. Paulina Stelmak kl. VIII
            18. Kinga Wróblewska kl. VIII

            Protokół nr 2/2023/2024 z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej do rekrutacji dzieci w projekcie ponadnarodowa mobilność uczniów w projekcie nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000120949 realizowanego w ramach Programu ERASMUS+

                        W dniu 22.01.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie odbyło się posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej do rekrutacji uczniów klas VI – VIII w projekcie ponadnarodowa mobilność uczniów w projekcie nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000120949 w ramach Programu ERASMUS+

            Skład Komisji Rekrutacyjnej:

            • Mirosław Surmacz – przewodniczący
            • Wioleta Wróblewska - członek
            • Marta Jaworowska – członek

            W trakcie posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie z dnia 22.01.2024 r. ustaliła listę rezerwową do projektu ponadnarodowa mobilność uczniów w projekcie nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000120949 w ramach Programu ERASMUS+

            Lista rezerwowa:

            1. Natalia Brzostowska kl. VII a
            2. Krzysztof Dwojakowski kl. VII b
            3. Filip Kulik kl. VII a
            4. Ignacy Skarżyński kl. VI
            5. Krzysztof Kruszko kl. VI
            6. Michał Kapliński kl. VIII
            7. Gabriela Romanowska kl. VII a
            8. Kamil Kamiński kl. VI
            9. Zofia Kiersnowska kl. VII a
            10. Gabriel Iwanowski kl. VI
            11. Bartosz Ferenc kl. VIII
            12. Luiza Woronko kl. VI
            13. Zuzanna Chmielewska kl. VII b
            14. Martyna Jackiewicz kl. VIII
            15. Aleksandra Stanulewicz kl. VIII
            16. Natalia Półtorak kl. VIII
            17. Joanna Syper kl. VI
            18. Oliwia Dąbrowska kl. VIII
            19. Maja Naumowicz kl. VIII
            20. Mateusz Romanowski kl. VI
            21. Kacper Orchowski kl. VII b
            22. Kewin Woronko kl. VII b

            Protokół nr 3/2023/2024 z posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej do rekrutacji dzieci w projekcie ponadnarodowa mobilność uczniów w projekcie nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000120949 realizowanego w ramach Programu ERASMUS+

                        W dniu 22.01.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie odbyło się posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej do rekrutacji uczniów klas VI – VIII w projekcie ponadnarodowa mobilność uczniów w projekcie nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000120949 w ramach Programu ERASMUS+

            Skład Komisji Rekrutacyjnej:

            • Mirosław Surmacz – przewodniczący
            • Wioleta Wróblewska - członek
            • Marta Jaworowska – członek

            W trakcie posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie z dnia 22.01.2024 r. żaden wniosek nie został odrzucony.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

          • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z oddziałów przedszkolnych gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień.

            Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi.

            Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.
            Nasze najmłodsze przedszkolaki nagrały film z życzeniami dla Babci i Dziadka.
             

            Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

            Małgorzata Pietrewicz

          • BEZPIECZNE FERIE

          • Drodzy Nauczyciele i drogie dzieci z okazji zbliżających się ferii zimowych w naszym województwie chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

            ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU   I PODCZAS KULIGÓW:

            1. Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i zbiorników wodnych
            2. Do zjeżdżania wybieramy teren pozbawiony drzew i nierówności, bo grozi to wywrotką
            3. Zachowajmy bezpieczeństwo podczas saneczkowania, nie chodźmy po torze gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżajmy z pagórków na butach
            4. Nigdy nie doczepiajmy sanek do samochodu
            5. Przed jazdą na sankach zawsze sprawdzajmy czy w naszych sankach nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych szczebli, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy
            6. Rzucając śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu, z kamieniami, ani innymi twardymi przedmiotami w środku, bo możemy komuś zrobić krzywdę
            7. Nigdy nie celujmy śnieżkami w twarz
            8. Nigdy nie wolno rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego
            9. Nie rzucamy również śnieżkami w pieszych ani w okna domów
            10. Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie wolno jeździć po zamarzniętych jeziorach, stawach, rzekach i wykopach, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się na nich załamać
            11. Ślizgamy się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska

             

            1. Nigdy nie wbiegajmy na lód, pod którym się ktoś załamał; szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi pęknięciami i rysami
            2. Co robić sytuacji, gdy załamie się pod nami lód:

            ●   zachować spokój

            ● unikać gwałtownych ruchów

            ● za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód

            ● należy rozłożyć szeroko ręce zwiększając w ten sposób kontakt z pokrywą lodową

            ● należy starać się wydostać z wody ostrożnie podciągając się na rękach

            ● pamiętajmy, że w lodowatej wodzie można przebywać tylko przez kilka minut – dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem organizmu

            ● gdy wydostaniemy się na powierzchnię lodu poruszajmy się w kierunku brzegu w pozycji leżącej tak, aby zmniejszyć nacisk na lód

            ● cały czas należy wzywać pomoc

            13. Co robić, gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód:

            ● sprawdzamy i oceniamy swoje bezpieczeństwo

            ● wzywamy pomoc

            ● próbujemy podać szalik, linę, sanki itp. (jeśli to bezpieczne) osobie poszkodowanej, pamiętając o tym, by nie zbliżać się zbytnio do tej osoby

            ● po wydobyciu osoby poszkodowanej z wody należy ją przykryć jeśli to możliwe czymś ciepłym 

            ● następnie należy czekać na wezwaną pomoc

            14. Kulig organizujemy wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej

            1. Podczas zabaw na śniegu i na lodowisku pilnujemy swoich wartościowych przedmiotów. W razie możliwości przedmioty tj. portfel lub telefon komórkowy oddajemy do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie
            2. Co ważne na zabawy na śniegu należy ubierać się odpowiednio do panującej na dworze temperatury i  pamiętać o tym, by przed wyjściem na mróz posmarować kremem ochronnym słabo osłonięte lub słabo zabezpieczone części ciała (tj. uszy, nos, policzki, palce u rąk i nóg), po to, by zapobiec odmrożeniom.

            ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII SPĘDZANYCH W GÓRACH:

            1. Bezpieczeństwo na szlaku:

            ● Zanim wyjdziemy w góry sprawdzamy prognozę pogody – w przypadku wysokiego zagrożenia lawinowego lub innych niebezpieczeństw rezygnujemy z wycieczki

            ● Przygotujmy się – zapoznajmy się z najważniejszymi informacjami o masywie górskim,     w który się wybieramy

            ●  Wychodzimy w góry zawsze w towarzystwie osoby dorosłej (rodzica, opiekuna lub wychowawcy)

            ● Wychodząc w góry, w miejscu pobytu, zawsze pozostawmy wiadomość o trasie swojej wycieczki i planowanej godzinie powrotu

            ● Dopasujmy rodzaj szlaku do własnych możliwości – weźmy pod uwagę swoje zdrowie, kondycję, wiek, a także warunki atmosferyczne

            2. Podstawowy ekwipunek:

            ● Podstawą dla każdego miłośnika gór powinno być wygodne obuwie

            ● W waszych plecakach powinny się także znaleźć: kurtka chroniąca przed opadami i wiatrem, zapasowa ciepła odzież (m.in. skarpety, rękawiczki i czapka), podręczna apteczka, jedzenie i napoje, latarka, mapa i kompas, a na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (pamiętajmy, że do ich używania niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie)

            ● W waszych plecakach koniecznie powinien znaleźć się też telefon komórkowy -                  z naładowaną baterią i zapisanymi numerami do:

            - Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 (z telefonów komórkowych) oraz z

            - numerem 112 – czyli ogólnoeuropejskim numerem alarmowym

            ● Przed wyruszeniem na szlak, w książce adresowej swojego telefonu warto jeszcze zapisać kontakty ICE (ajs) - czyli numery telefonów osób, które należy powiadomić w razie wypadku. ICE (ang. In Case of Emergency) to ogólnoświatowy symbol ratujący życie.         W razie potrzeby pozwala ratownikom na kontakt z osobami, które posiadają ważne informacje o poszkodowanym, takie jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby itp. Numery do osób mogących udzielić informacji na Twój temat zapisz w telefonie jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2 itd.

            2. Bezpieczeństwo na stokach:

             Bezpieczne ferie na stoku zacznijmy od kupna kasku. Polskie prawo nakazuje noszenie kasku osobom poniżej 16. roku życia, lepiej jednak w każdym wieku pamiętać o tej ochronie. Przed kupnem sprawdźmy, czy kask ma symbol CE (czyli spełnia unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania). Prawidłowo dobrany powinien z przodu sięgać brwi, z tyłu nie opierać się o szyję i nie pozostawiać miejsca pomiędzy wyściółką a głową

            ● Jadąc na narty, zawsze zabierajmy też porządne okulary przeciwsłoneczne lub gogle; szczególnie, jeśli planujemy jeździć w wyższych partiach gór. Uwaga, zakładamy je również w pochmurne dni (śnieg odbija promieniowanie, a jego siła wzrasta wraz z wysokością, na której się znajdujemy). Jazda bez okularów grozi ślepotą śnieżną, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zwyrodnień w oku i zaćmy. Okulary czy gogle kupujemy tylko z filtrem UV. Najlepiej mieć dwie pary: ciemniejszą, na słoneczne dni i jaśniejszą, na dni pochmurne. Jeśli decydujemy się na jedną parę, najbardziej uniwersalna będzie kategoria 2, przepuszczająca do ok. 40% światła

             Bezpieczne ferie zapewnimy sobie tylko wtedy, gdy oprócz ochraniaczy zadbamy               o właściwe kosmetyki. Mróz, wiatr i odbijające się od śniegu słońce to prawdziwa mieszanka wybuchowa dla cery. W kosmetyczce pań, panów i dzieci najważniejszy więc będzie krem ochronny z wysokim filtrem, przynajmniej 20. Pamiętajmy, że im wyżej, tym mocniej operuje słońce. Smarujemy wszystkie odkryte partie ciała – dłonie, twarz i uszy.

            ● Pamiętać należy także, że umiejętność dobrej, a nawet bardzo dobrej jazdy na nartach czy snowboardzie nie przekłada się na poziom bezpieczeństwa tego kogoś i innych. Tym bardziej, że pojęcie dobrze lub bardzo dobrze jeżdżącego jest pojęciem czysto teoretycznym, subiektywnym i w wielu wypadkach odmiennym. Nigdy nie należy być za pewnym siebie. Drobny dystans do siebie i swych umiejętności jeszcze nikomu nie zaszkodził.

            ● Oczywiście nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od naszych zachowań podczas jazdy, ale także od wielu zachowań poprzedzających jazdę na nartach czy snowboardzie tj. stopień przygotowania fizycznego przed rozpoczęciem sezonu, doboru tras / ośrodków na planowany urlop do posiadanych umiejętności, odpowiedniej konserwacji, sprawdzenia    i doboru sprzętu do wagi, wzrostu, umiejętności – pamiętajmy o rozgrzewce przed pierwszym zjazdem oraz innych czynnikach zewnętrznych takich jak np. odpowiednio przygotowana infrastruktura na stoku (np. stopień przygotowania tras i ich zabezpieczeń), warunki pogodowe (np. mgła), rodzaj śniegu (np. mokry, ciężki), tłok na stoku. Zagrożeń tych niezależnych od nas jest wiele, także nie dokładajmy jeszcze ich od siebie.

            ● Niewątpliwym ważnym aspektem odnoszącym się do naszego bezpieczeństwa na stoku jest konieczność np. unikania siadania na stoku gdzie popadnie, a zwłaszcza na środku nartostrad. Dobrze jest też poznać dokładnie teren, po którym się poruszamy – gdzie są rozmieszczone armatki śnieżne, gdzie być może wystają jakieś kamienie, gdzie jest lód czy muldy, których tak często wielu z nas nie toleruje i nie potrafi się na nich zachować

            ● Dobrze jest znać DEKALOG NARCIARSKI:

            1. Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami. Mając na względzie swoje bezpieczeństwo dbajmy również o bezpieczeństwo innych i zachowujmy się tak aby maksymalnie zminimalizować ryzyko szkody dla kogokolwiek. My sami jesteśmy odpowiedzialni m.in. za dobrany sprzęt i panowanie nad nim. Także zastanówmy się 3 razy, czy rzeczywiście najnowsza techniczna nowinka jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.
            2. Dostosujmy swoją prędkość podczas jazdy na nartach czy snowboardzie do umiejętności, warunków panujących na stoku, rodzaju i stanu trasy i natężenia ruchu. W razie potrzeby zawsze powinniśmy mieć możliwość nagłego zatrzymania się czy skrętu.
            3. Dobierzmy taki tor jazdy, aby uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu znajdującymi się poniżej nas/ przed nami. Pamiętajmy, że oni mają zawsze pierwszeństwo.
            4. Wyprzedzać można z każdej dowolnej strony, aczkolwiek z zachowaniem odległości zapewniającej przestrzeń osobom znajdującym się poniżej, do wykonywania wszelkich ich manewrów.
            5. Po zatrzymaniu się w drodze małej przerwy na stoku pamiętajmy, aby być wówczas na skraju nartostrady, a nie na jej środku. Przed włączeniem się do ruchu należy spojrzeć  w górę i w dół czy można to zrobić bez zagrożenia dla siebie i innych.
            6. Starajmy się nie zatrzymywać w miejscach zwężeń czy o ograniczonej widoczności. Po upadku natychmiast jak tylko to możliwe usuńmy się z toru jazdy na skraj trasy.
            7. Podchodzić i schodzić można jedynie skrajem trasy. Przy złej widoczności zejdźmy    z trasy. Pamiętajmy także, że trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół.
            8. Zwracajmy uwagę i przestrzegajmy podczas jazdy na nartach czy snowboardzie oznakowań w postaci tablic i innych znaków na stoku.
            9. Pomóżmy poszkodowanemu, jeśli znaleźliśmy się akurat w pobliżu wypadku. Pamiętajmy, że każdy z nas może znaleźć się na miejscu tego kogoś.
            10. Posiadajmy zawsze przy sobie na stoku dokument tożsamości, aby w razie wypadku, jako poszkodowany bądź sprawca móc podać i uwiarygodnić swoje dane osobowe.

            ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII W DOMU I POZA DOMEM:

            1. Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem
            2. Nie chwalimy się na podwórku o tym, że nikogo nie ma w domu
            3. Nie opowiadamy o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny
            4. Nie podajemy nikomu swego adresu zamieszkania
            5. Nie ufajmy nigdy osobom obcym – nie podajemy żadnych informacji o sobie ani        o członkach swojej rodziny, nie bierzemy od nich proponowanych upominków, nie korzystamy z zaproszeń na spacer lub do domu, nie wsiadamy do ich samochodów
            6. Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto wziąć ze sobą ciepły napój   w termosie
            7. Kiedy zauważymy obcego psa:

            ● nie podchodźmy do niego blisko

            ●  nie uciekajmy ani nie odwracajmy się do psa tyłem

             ● nie krzyczymy ani nie machamy rękoma

            ● unikamy patrzenia psu prosto w oczy

            ● opuszczamy głowę i kierujemy nasz wzrok w bok

            ● możemy kilka razy zamrugać – to sygnał uspokajający dla zwierzęcia

            ● należy wycofywać się ustawiając się bokiem do psa

            ● jeśli pies zaczyna iść w naszą stronę zatrzymujemy się i ponownie kilka razy mrugamy oczami

            1. Należy tez pamiętać o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu) co zapewnią nam wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze
            2. Przebywając w domu z pewnością wielu z was będzie korzystało ze wspaniałego wynalazku jakim jest Internet. Jest on kopalnią wiedzy, należy jednak nie zapominać, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy. Musimy więc wszyscy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci:

            ● nigdy nie podajemy swoich danych osobowych – posługujemy się tylko Nickiem, nie podajemy danych tj. imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy czy numer szkoły

            ● trzeba mówić, gdy cos jest nie tak, czyli w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nas zaniepokoi lub wystraszy koniecznie trzeba powiedzieć o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Można również skontaktować się ze specjalistami od spraw bezpieczeństwa w Internecie pod adresem strony internetowej: Helpline.org.pl lub dzwoniąc pod numer 800 100 100

            ● nigdy nie wolno ufać osobom poznanym w sieci – jeśli planujesz spotkanie z taką osobą zawsze poinformuj o tym swoich rodziców

            ● zabezpiecz swój komputer – każdy komputer, który jest podłączony do Internetu powinien mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy tylko wówczas będzie zabezpieczony przed atakiem wirusów lub hakerów

            ● zawsze stosuj zasady NETYKIETY – stosuj się do zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu czyli do regulaminu stworzonego przez samych Internautów

            żródło: https://bialystok.policja.gov.pl/po2/prewencja/poradnik/49686,Bezpieczne-Ferie.html

             

          • „Bezpieczne ferie 2024”

          • Resuscytacja krążeniowo – oddechowa pierwsza pomoc przedmedyczna

             Niedługo rozpoczynają się ferie zimowe. Wszyscy wiemy, że to świetny czas do odpoczynku i zabaw na świeżym powietrzu. Chcemy, aby ten okres upłynął szczęśliwie i żeby wszyscy wrócili wypoczęci i zdrowi do szkoły. W związku z tym we wtorek, 16 stycznia 2024 roku  w naszej szkole odbyło się spotkanie  uczniów klas IV – VIII z druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bakałarzewie p. Maciejem Kozłowskim Omówił on bardzo ważne zasady bezpiecznych zachowań obowiązujących podczas wyjazdów  jak i spędzania czasu wolnego w miejscu zamieszkania   podczas ferii zimowych.

            Jeżeli zastosujemy się do tych zasad, zachowamy zdrowy rozsądek i ostrożność to będą one gwarantem dobrze spędzonego czasu.

             W drugiej części spotkania udział wzięli uczniowie klas IV, V A i V B. Strażacy  z Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach pod przewodnictwem p. Roberta Sendy przeprowadzili szkolenie z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo ważną wiedzę teoretyczną uczniowie mieli okazję zastosować podczas zajęć praktycznych.

            Takie same zajęcia odbyły się w klasach III A i III B.

            W obecnych czasach wiedza okazuje się niezbędna, gdyż uświadamia nam wagę bezpieczeństwa własnego oraz innych ludzi.

            Anna Boniszewska

          • Układy w ciele człowieka

          • Układy w ciele człowieka

            Uczniowie klas trzecich, podczas cyklu zajęć z przyrody, dowiadywali się po co nam narządy i układy narządów. Dzieci wyszukiwały informacje o poszczególnych narządach i układach narządów, sporządzały notatki oraz opisywały schematy na podstawie uzyskanej wiedzy. Podsumowaniem działań z każdym układem narządów była praca plastyczno- techniczna, podczas której uczniowie wykorzystywali poznane wiadomości. Wyjątek stanowił układ nerwowy. Tu uczniowie eksperymentowali wykorzystując narządy zmysłów: nasłuchiwali, wąchali, dotykali, wyostrzali wzrok, smakowali. Na zakończenie projektu odbył się quiz, do którego uczniowie w grupach przygotowali pytania.

            Magdalena Czapla, Anna Ślimkowska