• Europejski Dzień języków obcych

• Dnia 26 września 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Uczniowie zapoznali się z historią tego święta i rozmawiali o tym, jak ważna jest znajomość języków we współczesnym świecie.  Drużyny z klas IV - VIII rywalizowały ze sobą rozwiązując test wiedzy o krajach anglojęzycznych w formie ‘treasure hunt’, a podpowiedzi były rozmieszczone w różnych miejscach w klasie i na korytarzu oraz zapisane na ‘padlecie’.  W każdym zespole klasowym został wyłoniony zwycięzca i każda klasa  otrzymała pamiątkowy dyplom.

Klasy IVa i IVb  poznawały flagi państw europejskich oraz nauczyły się jak powiedzieć „Cześć” w wybranych językach naszego kontynentu. Dzieci słuchały piosenek młodzieżowych oraz dowiedziały się, że niektóre z nich mają swoje wersje w różnych językach i grały w memory kartami przedstawiającymi zabytki Londynu. Grupy przedszkolne oraz klasy 1-3 poznały nazwy krajów europejskich w języku angielskim oraz charakterystyczne dla nich elementy krajobrazu i budowle. Rysowały i kolorowały wybraną przez siebie flagę jednego z państw, śpiewały również dziecięce hity angielskie i czytaliśmy opowiadania w tym języku.

Na lekcjach języka niemieckiego   w klasie VIII odbył się  turniej wiedzy ogólnej o krajach niemieckojęzycznych ,, Du bist  dran! Wer ist am besten?’’. Klasa VII sprawdzała również swoją wiedzę na temat krajów DACHL: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Księstwa Lichtenstein. Uczniowie poznali ciekawostki z zakresu geografii, historii i kultury tych krajów.

Kolorowe plakaty-prace naszych uczniów na korytarzu niosły  radosny przekaz: języki europejskie to nasze dziedzictwo kultury, tradycji, obyczajów i współpracy.

To święto otwiera nas na to, czym żyje Europa, na jej kulturę i różnorodność. Korzystajmy z zasobów, które są w naszym zasięgu – uczmy się języków obcych!

Nauczyciele języków obcych.